Acil servisteki inme hastalarında rutin bilgisayarlı tomografilerden elde edilen L1 iskelet kası indeksi ile hastane içi mortalite arasındaki ilişki
  1. Tez No: 983392
  2. Yazar: BERK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YILMAZ ŞAHİN, DR. ÖZGE KİBİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Skeletal kas indeksinin (SMI) mortalite ile ilişkisi, çeşitli hastalık gruplarında anlamlı sonuçlar vermiştir. Özellikle acil serviste sarkopenisi olan hastalarda, akut hastalıklarla birlikte sarkopeni-mortalite ilişkisi gösterilmiştir. Bu çalışmalar genellikle L1 vertebra düzeyindeki kas alanı ölçümlerine dayanmaktadır. Çalışmamızda, akut inme nedeniyle acil servise başvuran 18 yaş üstü hastalarda, toraks BT görüntülerinden hesaplanan L1 düzeyi SMI ile hastane içi mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel tipte yürütülen çalışmaya, 01.01.2023–01.01.2024 arasında hastanemiz acil servisine inme ön tanısı ile başvuran ve toraks BT'si bulunan 148 hasta dahil edildi. L1 düzeyinde ölçülen kas alanı, boyun karesine bölünerek SMI hesaplandı. Hastalar mortaliteye göre iki gruba ayrıldı; demografik veriler, klinik skorlar (NIHSS, APACHE II), laboratuvar bulguları ve SMI karşılaştırıldı. ROC ve Cox regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 75,9 ± 12,7 yıl, %54,1'i kadındı. Hastane içi mortalite %20,9 olarak bulundu. Ölen hastalarda NIHSS ve APACHE II skorları daha yüksek, GKS daha düşüktü (p<0,05). SMI ile mortalite arasında anlamlı fark yoktu (p=0,493). ROC analizinde NIHSS (AUC: 0,821), GKS (AUC: 0,814) ve APACHE II (AUC: 0,800) güçlü prediktörlerdi. Regresyon analizinde INR ≥1,07 ve mekanik ventilasyon ihtiyacı bağımsız mortalite belirleyicisi olarak bulundu. Sonuç: L1 düzeyi SMI'nın, inme hastalarında kısa dönem mortaliteyi öngörmede yeterli olmadığı, klinik skorların daha güçlü belirleyiciler olduğu saptandı. SMI'nın uzun dönem fonksiyonel sonuçları değerlendirmede daha uygun olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between skeletal muscle index (SMI) and mortality has been demonstrated in various patient populations, especially in those with sarcopenia presenting to emergency departments with acute illnesses. These studies typically use skeletal muscle area measurements at the L1 vertebral level from routine CT scans. This study aimed to evaluate the association between L1-level SMI measured on thoracic CT and in-hospital mortality in patients ≥18 years old presenting with acute stroke. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included 148 patients admitted to our emergency department with suspected stroke between 01.01.2023 and 01.01.2024 who had thoracic CT scans. SMI was calculated by dividing the skeletal muscle area at L1 by height squared. Patients were grouped by mortality, and demographic data, clinical scores (NIHSS, APACHE II), laboratory findings, and SMI were compared. ROC and Cox regression analyses were performed. Results: The mean age was 75.9 ± 12.7 years, and 54.1% were female. In-hospital mortality was 20.9%. Patients who died had significantly higher NIHSS and APACHE II scores and lower GCS (p<0.05). No significant difference was observed in SMI between survivors and non-survivors (p=0.493). ROC analysis showed strong predictive value for NIHSS (AUC: 0.821), GCS (AUC: 0.814), and APACHE II (AUC: 0.800). INR ≥1.07 and need for mechanical ventilation were identified as independent predictors of mortality in regression analysis. Conclusion: L1-level SMI was not a significant standalone predictor of short-term mortality in stroke patients, whereas clinical scores and physiological parameters were stronger indicators. SMI may be more appropriate for assessing long-term functional outcomes.