DİYABETİK HASTALARDA PLANTAR ÖN AYAK ÜLSERİ TEDAVİSİNDE AŞİL TENDON UZATMA CERRAHİSİ İLE TOTAL TEMASLI ALÇI GRUPLARININ ÜLSER PROGNOZU, YÜRÜME ANALİZİ VE STATİK BASI ANALİZİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
Comparison of the Effects of Achilles Tendon Lengthening Surgery and Total Contact Casting on Ulcer Prognosis, Gait Analysis, and Static Pressure Analysis in the Treatment of Forefoot Plantar Ulcers in Diabetic Patients
- Tez No: 983391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda plantar ön ayak bölgesinde oluşmuş diyabetik ayak ülserlerinin plantar ön ayak basınçları, ayak ve ayak bileği eklem hareket açıklıkları, nöropati derecesi ve yürüme analizi parametreleri ile ilişkisini değerlendirmeyi; yükten kurtarma tedavisinde altın standart olarak kullanılan total temaslı alçı ile cerrahi olarak yükten kurtarma sağlayan aşil tendon uzatma cerrahisi gruplarını ülser prognozuna, ayak ve ayak bileği eklem hareket açıklıklarına, yürüme analizi parametrelerine ve Hikayeye Dayalı Yürüme Kısıtlılığı Tahmini Skoruna etkileri yönünden karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde plantar ön ayak ülseri tanısı ile tedavi uygulanmış 40 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hasta bilgileri dosyalardan ve hastane yazılım sisteminden tarandı. Hasta adı soyadı, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı, diyabet süresi, ülser süresi, ülser çapı, yara kültürü, klinik muayene sonuçları, ayak ve ayak bileği eklem hareket açıklığı dereceleri, plantar basınç değerleri, yürüme analizi parametreleri, ayak bilek-kol indeksi, 10 g monofilament testi ve Hikayeye Dayalı Yürüme Kısıtlılığı Tahmini skoru sonuçları tarandı. Hastalar uygulanan tedaviler açısından iki eşit gruba ayrıldı. Yalnızca Wagner evre 1 ve 2 ülsere sahip hastalar çalışmaya dahil edildi. Ülser prognozu açısından 6 haftalık takip süresi uygulanırken diğer parametreler için 6 aylık takip süresi uygulandı. Bulgular: Gruplar arasında başlangıçta cinsiyet, sigara kullanımı, Wagner evresi, yaş, vücut kitle indeksi, ülser süresi, diyabet süresi, 10 g monofilament testinde hissedilmeyen nokta sayısı, ülser çapı, subtalar eklem hareket açıklığı parametreleri arasında anlamlı fark gözlenmedi. Dorsifleksiyon açısı aşil tendon uzatma cerrahisi grubunda daha düşük saptandı (p<0,001). İki grubun ülser prognozuna ve subtalar eklem hareket açıklığına etkileri arasında anlamlı fark saptanmazken plantar basınçlar, dorsifleksiyon açısı, Hikayeye Dayalı Yürüme Kısıtlılığı Tahmini Skoru ve yürüme hızı parametrelerine etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ülser gelişmiş ayak ve ülser gelişmemiş ayak karşılaştırıldığında iki grup arasında maksimum kuvvet ve maksimum basınç değerlerinde anlamlı bir sonuç saptanmadı. Ülserli ayaklarda maksimum ön ayak basıncı ortalaması 47,12±12,38 N/cm 2 bulundu. Sonuçlar: Plantar ön ayak ülserlerinin tedavisinde öncelikli olarak yükten kurtarma seçeneklerini değerlendirmemiz gerekmektedir. Altın standart olarak gösterilen total temaslı alçı ülser tedavisinde etkili iken basınçları dengeleme, yürüme sağlığını arttırma ayak bileği eklem hareket açıklıklarını düzeltmek konularında yetersizdir. Aşil tendon uzatma cerrahisi tedaviye uygun hastalarda önde gelen tedavi seçeneklerinden biri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the relationship between plantar forefoot diabetic foot ulcers and variables such as plantar forefoot pressures, ankle and foot joint range of motion, neuropathy severity, and gait analysis parameters. Additionally, it aims to compare the effects of the gold-standard offloading treatment, total contact casting, with surgical offloading through Achilles tendon lengthening on ulcer prognosis, ankle and foot joint range of motion, gait analysis parameters, and Walking Estimated Limitation Calculated by History Scores. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 40 patients treated for plantar forefoot ulcers in our clinic. Collected data included patient demographics (age, height, weight, body mass index, smoking status), clinical characteristics (duration of diabetes, ulcer duration, ulcer diameter, wound culture results), and examination findings (joint range of motion, plantar pressures, gait analysis parameters, ankle-brachial index, 10 g monofilament test results, and Walking Estimated Limitation Calculated by History Scores). Patients were equally divided into two groups according to the treatment received. Only patients with Wagner stage 1 and 2 ulcers were included in the study. A six-week follow-up period was used to assess ulcer prognosis, while a six-month follow-up period was used for other parameters. Results: There were no significant differences between the groups in terms of gender, smoking status, Wagner stage, age, body mass index, ulcer duration, diabetes duration, number of points not sensed in the 10 g monofilament test, ulcer diameter, and subtalar joint range of motion parameters at baseline. The dorsiflexion angle was lower in the Achilles tendon lengthening surgery group (p<0,001). While no significant differences were found between the two groups regarding the effects on ulcer prognosis and subtalar joint range of motion, significant differences were observed in the effects on plantar pressures, dorsiflexion angle, Walking Estimated Limitation Calculated by History Scores, and walking speed parameters. Comparison between the affected and unaffected feet revealed no significant differences in maximum force and pressure values between the two groups. The average maximum forefoot pressure in ulcerated feet was found to be 47,12±12,38 N/cm2. Conclusions: In the treatment of plantar forefoot ulcers, prioritizing offloading options is crucial. Although total contact casting is considered the gold standard and is effective in ulcer treatment, it falls short in redistributing pressures, improving gait, and correcting ankle joint range of motion. Achilles tendon lengthening surgery should be regarded as a primary treatment option for appropriate candidates.