Sarkoidoz hastalarında oküler yüzey parametreleri ve gözyaşı interlökin-6 IL-6) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ocular surface parameters and tear interleukin-6 (IL-6) levels in patients with sarcoidosis
  1. Tez No: 983420
  2. Yazar: MÜBERRA ZÜLAL ÇELİKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL PENBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sarkoidoz hastalarında gözyaşı interlökin-6 (IL-6) düzeylerini değerlendirerek, hastalığın pulmoner evresi ve kuru göz parametreleriyle olası ilişkisini incelemek ve bu bulguları sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, bronkoskopik biyopsi ile tanısı doğrulanmış, sistemik veya topikal tedavi kullanmayan 42 sarkoidoz hastası ve yaş ile cinsiyet açısından uyumlu 36 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda OSDI anketi, non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı (NI-BUT), Oxford boyanma skoru, meibografi evresi ve gözyaşı menisküs yüksekliği (GMY) değerlendirilmiştir ve alt göz kapağının dış kantusundan mikrokapiller cam tüp ile 100 µL gözyaşı örnekleri toplanmıştır. Elde edilen örneklerden IL-6 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüş, bu değerler klinik parametreler ve Scadding evrelemesi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate tear interleukin-6 (IL-6) levels in patients with sarcoidosis, investigate their possible relationship with pulmonary disease stage and dry eye parameters, and compare these findings with those of healthy controls. Materials and Methods: Forty-two patients with biopsy-proven sarcoidosis who were not receiving systemic or topical treatment, and 36 age- and sex-matched healthy controls, were included. All participants underwent evaluation with the Ocular Surface Disease Index (OSDI) questionnaire, non-invasive tear break-up time (NI-BUT), Oxford staining score, meibography grading, and tear meniscus height (TMH). Tear samples (100 µL) were collected from the lateral canthus of the lower eyelid using microcapillary glass tubes. IL-6 levels were measured using the ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method, and the results were compared with clinical parameters and Scadding staging.