Sağlık çalışanlarının iş verimliliğinin,kas iskelet sistemi rahatsızlık sıklığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healthcare workers' work productivity and the prevalence of musculoskeletal disorders
- Tez No: 983422
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 01.10.2024-31.12.2024 tarihleri arasında görev yapan sağlık çalışanları arasında KİSR'nin iş verimliliği üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu araştırmaya, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 01.10.2024-31.12.2024 tarihleri arasında görev yapan 5000 sağlık çalışandan toplam 399 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı doktor tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile sağlık çalışanlarına anket yapılarak toplanmıştır. Uygulanan anket formu üç kısımdan oluşturulmuştur. Birinci kısımda, sosyodemografik veriler içeren anket formu; İkinci kısımda, katılımcıların KİSR'yi değerlendiren Nordic Musculoskeletal Questionnaire Türkçe versiyonu (NMS) kullanıldı; üçüncü kısımda ise WPAI-GH (Work Productivity and Activity Impairment General Health) ölçekleri kullanılmıştır. Veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortalaması 34,4 ± 8,9 yıl olup, %68,4'ü kadın, %31,6'sı erkektir. Katılımcıların medeni durumlarına göre dağılımları incelendiğinde; %55,1'i evli, %39,1'i bekar ve %5,8'i boşanmış/dul olarak belirlenmiştir. Meslek gruplarına göre dağılımları değerlendirildiğinde; %26,6'sı hemşire, %23,8'sı doktor, %17si temizlik /hasta destek personeli %16,5'i veri giriş /idari personel %10,3 diğer sağlık profesyonelleri %5,8 Teknik hizmet /güvenlik personellerinden oluşmaktadır. Katılımcıların %91,47'i son bir yıl içerisinde kas-iskelet sistemi rahatsızlığı bildirmiştir. Bu rahatsızlıklar en çok bel (%65,4), sırt (%60,7), boyun (%54) ve omuz (%53,1) bölgelerinde görülmüştür. Çalışmamız sonucunda, sağlık personelinde kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaygın bir sorun olduğu ve en sık ağrıyan bölgelerin sırasıyla bel, sırt ve boyun olduğu tespit edilmiştir. Ağrıların mesleklerde görülme sıklığına göre ayırdığımızda Boyun, omuz, bel, sırt ve ayak bölgesi ile ilgili şikâyetler hemşire ebe grubunda, Diz bölgesi ile ilgili şikâyetler teknik hizmet/güvenlik çalışanlarında Dirsek bölgesi ile ilgili şikayetler Temizlik personellerinde diğer meslek gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. KİSR 'nin anlamlı olarak iş günü kaybına yol açmasa da iş verimliliğinin düşüşüne belirgin etkisi olduğunu bulduk. Sağlık nedeniyle kaybedilen işgücü oranlarının mesleklerle kıyaslamasına baktığımızda en az iş günü kaybının sağlık lisansiyerlerinde, en çok kaybın teknik ve güvenlik personellerinde olduğunu bulduk. İş günü kaybına en çok neden olan bölgelerden dirsek ve dizin diğer bölgelerden daha fazla olduğunu anlamlı olarak farklı olduğunu bulduk. Sağlık nedeniyle çalışma düzeninde bozulma oranının hemşirelerde en yüksek olduğunu bulduk. Çalışma düzeninde bozulma oranlarına baktığımızda tüm bölgelerin çalışma düzenini bozduğunu saptadık. %60 ve üzerinde bozulmaya neden olan bölgenin sırt olduğunu tespit ettik. Sonuç: Bu çalışma, sağlık çalışanları arasında kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaygın olduğunu ve iş verimliliği üzerinde önemli bir olumsuz etkisi bulunduğunu göstermektedir. Sağlık çalışanlarının ergonomik çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve önleyici fiziksel aktivite programlarının yaygınlaştırılması, bu rahatsızlıkların etkilerini azaltmada önemli rol oynayabilir. Gelecekteki çalışmalar, daha geniş örneklem gruplarında uzun dönemli veriler toplayarak bu ilişkilerin neden-sonuç bağlantılarını daha net ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of musculoskeletal disorders on work productivity among healthcare workers employed at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between October 1, 2024, and December 31, 2024. Methods: This cross-sectional study included 399 healthcare workers out of 5000 employed at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital during the specified period. Data were collected through face-to-face interviews conducted by the researcher, a physician, using a structured questionnaire. The survey consisted of three sections. The first section included a sociodemographic questionnaire. The second section evaluated musculoskeletal disorders using the Turkish version of the Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMS). The third section used the WPAI-GH (Work Productivity and Activity Impairment General Health) scale. Data were analyzed using SPSS 27.0 software. Results: The average age of the participants was 34.4 ± 8.9 years, with 68.4% being female and 31.6% male. Regarding marital status, 55.1% were married, 39.1% were single, and 5.8% were divorced/widowed. Occupational distribution showed that 26.6% were nurses, 23.8% were doctors, 17% were cleaning/support staff, 16.5% were administrative/data entry staff, 10.3% were other health professionals, and 5.8% were technical services/security staff. A total of 91.47% of participants reported musculoskeletal disorders within the last year, most commonly in the lower back (65.4%), upper back (60.7%), neck (54%), and shoulders (53.1%). The findings revealed that musculoskeletal disorders are a prevalent issue among healthcare workers, with the most affected areas being the lower back, upper back, and neck. Complaints related to the neck, shoulders, lower back, upper back, and feet were significantly higher among nurses and midwives. Knee-related complaints were more common among technical services/security staff, while elbow complaints were higher among cleaning staff compared to other groups. Although musculoskeletal disorders did not result in significant loss of workdays, they were found to have a notable negative impact on work productivity. The comparison of productivity losses by occupation indicated that the least loss occurred among licensed health professionals, while the highest loss was observed among technical services and security staff. Elbow and knee issues caused the highest workday losses. Nurses exhibited the highest rates of work schedule disruption, with all affected areas contributing to productivity losses. The upper back was identified as the region most associated with a 60% or higher disruption rate. Conclusion: This study demonstrates that musculoskeletal disorders are prevalent among healthcare workers and have a significant negative impact on work productivity. Improving ergonomic working conditions and promoting preventive physical activity programs could play a crucial role in mitigating these effects. Future studies involving larger samples and long-term data collection may better elucidate causal relationships.