Hava aracı iniş takımının analizi ve kontrolü
Analysis and control of an aircraft landing gear system
  1. Tez No: 983427
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hava aracı iniş takımı sisteminin dış bozucu etkiler altındaki dinamik davranışının modellenmesi ve kontrol performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın temel hedefi, zamana bağlı değişen kuvvetler altında iniş takımı sisteminin kararlılığını koruyabilen kontrolcü yapılarının incelenmesidir. Bu kapsamda geliştirilen iki kütleli modelde, tekerlek ve dikme alt sistemlerinin etkileşimi yay ve sönümleyici elemanlar aracılığıyla tanımlanmıştır. Sisteme, iniş esnasında ortaya çıkan aerodinamik etkileri temsil eden zamana bağlı sönümlü bir dış kuvvet uygulanmıştır. Araştırmada, sistemin kontrolsüz ve kontrolcülü durumları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. PID, adaptif ve adaptif-robust kontrol stratejileri uygulanarak, farklı kontrolcü yapılarının salınım, kararlılık ve pist takibi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Analizler, bilgisayar tabanlı bir simülasyon ortamında gerçekleştirilmiş ve konum, ivme, süspansiyon açıklığı ile dinamik tekerlek yükü gibi temel parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kontrolcülerin sistemin dış bozucular karşısındaki dayanıklılığını artırdığını, titreşimleri bastırdığını ve pist profilini daha yüksek doğrulukla takip edebildiğini göstermektedir. Özellikle adaptif ve adaptif-robust kontrol yapılarının, değişken parametreler altında kararlılığı koruma ve dış etkileri dengeleme açısından daha başarılı sonuçlar sunduğu belirlenmiştir. Çalışma, zamana bağlı dış kuvvet tanımı ve kapsamlı kontrolcü karşılaştırmalarıyla literatürdeki sabit kuvvetli modellere kıyasla daha gerçekçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu yönüyle, geliştirilen modelin hem akademik araştırmalar hem de mühendislik uygulamaları açısından kullanılabilir bir referans altyapı oluşturduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic behavior of an aircraft landing-gear system under external disturbances was modeled and its control performance was evaluated. The main objective of the research is to investigate control structures capable of maintaining system stability under time-varying forces during the landing phase. For this purpose, a two-mass model was developed in which the wheel and strut subsystems were connected through spring and damping elements. A time-dependent, damped external force representing aerodynamic and ground-induced effects during landing was applied to the system to provide a realistic representation of external disturbances. The study comparatively analyzed uncontrolled and controlled configurations of the system. PID, adaptive, and adaptive-robust control strategies were implemented to assess the effects of different controllers on oscillation suppression, stability improvement, and ground-tracking performance. Simulations were performed in a computer-based environment, and critical system responses such as displacement, acceleration, suspension deflection, and dynamic wheel load were examined. The results indicate that the implemented controllers enhanced the system's resistance against external disturbances, suppressed oscillations, and improved the accuracy of ground-profile tracking. In particular, the adaptive and adaptive-robust control structures demonstrated superior performance in maintaining stability and mitigating disturbance effects under varying system parameters. By introducing a time-varying external force and a comprehensive control-comparison framework, this study provides a more realistic representation than conventional fixed-force models. Accordingly, the developed model can serve as a reliable reference platform for both academic research and practical engineering applications related to aircraft landing-gear dynamics and control.