Analysis and verification of single–stage single–switch AC–DC PFC converter
Tek katlı tek anahtarlı AA–DA GFD çevirici analiz ve doğrulaması
  1. Tez No: 983465
  2. Yazar: UTKU ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU, DR. HAMZA AHMED MOUSA MAKHAMREH HAMZA AHMED MOUSA MAKHAMREH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yeni bir Tek Kademeli Tek Anahtarlı AA–DA Güç Faktörü Düzeltme dönüştürücü topolojisinin tasarımı, analizi ve deneysel doğrulaması sunulmaktadır. Önerilen yapı, bir buck–boost ön regülatör ile sekonder tarafında gerilim çiftleyici kullanılan bir forward dönüştürücünün tek bir güç anahtarı üzerinden birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Birincil taraftaki DA barasında pasif diyot anahtarlaması ve gerilim bölücü yapının kullanılması sayesinde dönüştürücü yüksek görev periyodunda çalışabilmektedir. Bu çalışma ile güç anahtarındaki ve manyetik bileşenlerdeki pik akım stresleri azaltılmış, aynı zamanda çıkış geriliminin regülasyonu iyileştirilmiştir. Dönüştürücü, yüksek güç faktörü ve düşük toplam harmonik bozulma elde etmek amacıyla Süreksiz Akım Modu'nda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. 120 W çıkış gücü sağlayan bir prototip gerçeklenmiş ve test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen topolojinin geçerliliğini doğrulamış; %8,8 THD, 0,9 güç faktörü ve iyi regüle edilmiş çıkış performansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design, analysis, and experimental verification of a novel Single–Stage Single–Switch AC--DC PFC converter topology. The proposed architecture integrates a buck–boost preregulator with a forward converter that employs a secondary-side voltage doubler. By merging both stages into a single power switch, the converter achieves a compact structure with simplified control and a reduced component count. A distinctive feature of the design is the use of passive diode switching and voltage division at the primary DC link, enabling high duty-cycle operation. This approach effectively reduces peak current stress on the switching device and magnetic components, while simultaneously enhancing output voltage regulation. The converter is designed to operate in DCM to ensure a high PF and low THD. A 120-W prototype has been developed and tested. Experimental results confirm the validity of the proposed concept with lower current stress, demonstrating 8.8% THD, a power factor of 0.9, and well-regulated output performance.