5 katlı sismik izolasyonlu bir yapının ülkemizde gerçekleşmiş olan 4 farklı deprem etkisinde davranışı
Behavior of a 5-storey seismic isolated building under the effects of 4 different earthquakes that have occurred in our country
- Tez No: 983472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşanmış dört büyük depremin (24 Kasım 1976 Çaldıran Mw 7,5; 17 Ağustos 1999 Gölcük Mw 7,4; 12 Kasım 1999 Düzce Mw 7,2; 6 Şubat 2023 Pazarcık Mw 7,7) etkilerini, sürtünmeli sarkaç tipi sismik izolasyonlu bir bina üzerindeki davranışları açısından incelemektedir. Deprem verileri TADAS (AFAD) ve Peer Ground Motion Database Center (PEER NGA) veri tabanlarından elde edilmiştir. İncelenen bina, Adıyaman ili Merkez ilçesi Yeni Mahallesi'nde (Enlem: 37,775000, Boylam: 38,245723) konumlandırılmış olup, Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulamasından alınan DD2 deprem yer hareketi düzeyi ve ZC yerel zemin sınıfı spektrum değerleri kullanılarak modellenmiştir. Yapılan analizlerde, farklı deprem etkileri altındaki binanın maksimum kat ötelenmeleri, yer değiştirmeleri ve taban kesme kuvvetleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, sismik izolasyon sistemlerinin büyük depremler karşısındaki performansına dair önemli bulgular sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of four major earthquakes that have occurred in Turkey—24 November 1976 Çaldıran (Mw 7.5), 17 August 1999 Gölcük (Mw 7.4), 12 November 1999 Düzce (Mw 7.2), and 6 February 2023 Pazarcık (Mw 7.7)—on the behavior of a building equipped with a friction pendulum-type seismic isolation system. The earthquake ground motion data were obtained from the TADAS (AFAD) and the PEER Ground Motion Database Center (PEER NGA). The building under investigation is located in the Yeni Mahalle neighborhood of the Merkez district in Adıyaman, Turkey (Latitude: 37.775000, Longitude: 38.245723). The modeling process incorporated the DD2 earthquake ground motion level and ZC local soil class spectrum values, which were derived from the Turkey Earthquake Hazard Maps Interactive Web Application. The analysis involves a comparative evaluation of the building's maximum inter story drifts, displacements, and base shear forces under the influence of each earthquake scenario. The findings aim to provide valuable insights into the performance of seismic isolation systems when subjected to large-magnitude earthquakes, with the potential to inform the design of similar structures.