Sanayi tesislerinde yenilenebilir enerji tabanlı elektrik ve ısı enerjisi temini: teknik, ekonomik ve çevresel bir vaka analizi
Renewable energy-based provision of electricity and termal energy in industrial facilities: A technical, economic and environmental case analysis
  1. Tez No: 983473
  2. Yazar: MUHAMMED HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında, sanayi tesislerinde ısı ve elektrik enerjisi ihtiyaçlarının öz kaynaklar ile karşılanmasına yönelik sürdürülebilir ve uygulanabilir çözümler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Enerji ithalatına yüksek derecede bağımlı olan Türkiye gibi ülkelerde, sanayi sektöründe yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yalnızca ekonomik anlamda değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik açısından da stratejik bir öneme sahiptir. Bu kapsamda, çalışmada güneş enerjisi tabanlı fotovoltaik (PV) sistemler öncelikli olarak değerlendirilmiş, sistemlerin hem teknik hem de ekonomik performansları detaylı simülasyonlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Senaryo kısmında, Kocaeli ilinde yer alan gerçek bir gıda sanayi tesisinin yıllık elektrik tüketim profiline dayalı olarak beş farklı senaryo dahilinde PV sistem tasarımı geliştirilmiştir. Tasarımlar PVsyst yazılımı kullanılarak simüle edilmiş; şebekeye aktarılan enerji miktarı, sistem verimlilik oranları (PR), yıllık üretim-tüketim karşılaştırmaları, sistem kayıpları, yatırım maliyetleri, geri ödeme süreleri ve yıllık CO₂ salınım azaltımı gibi parametreler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Teknik analizlerin yanı sıra, Türkiye'deki mevcut enerji mevzuatı ve devlet teşvik mekanizmaları detaylı olarak değerlendirilmiş; sanayi tesisleri için öz kaynaklara dayalı enerji yatırımlarının ekonomik fizibilitesi ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, PV sistemlerinin sanayi tesislerine entegre edilmesiyle hem enerji maliyetlerinde ciddi azalmalar sağlandığı hem de karbon ayak izinin düşürüldüğü tespit edilmiştir. Amortisman sürelerinin Türkiye'nin yüksek güneşlenme potansiyeli sayesinde oldukça kısa olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of sustainable and self-sufficient energy generation solutions for meeting the heat and electricity needs of industrial facilities, with a particular focus on solar-based photovoltaic (PV) systems. In countries like Turkey, where energy dependency on imports remains high, promoting the use of domestic renewable resources in the industrial sector is of strategic importance, not only from an economic standpoint but also for environmental sustainability and national energy security. In this regard, the study evaluates the technical, economic, and environmental performance of PV systems through detailed simulations and feasibility assessments. The implementation phase focuses on a real food production facility located in Kocaeli, Turkey. Based on the plant's annual electricity demand data, five distinct PV system configurations were designed and simulated using the PVsyst software. Each scenario was evaluated by analyzing performance parameters such as annual specific energy yield, system performance ratio (PR), energy losses, payback periods, CO₂ emission reductions, and overall investment costs. Comparative analyses were conducted to determine the optimal solution in terms of energy savings and carbon mitigation. In addition, Turkey's legal framework, energy policies, and incentive mechanisms for industrial-scale renewable energy investments were thoroughly examined. The findings indicate that integrating PV systems into industrial operations significantly reduces energy expenses while contributing to the reduction of greenhouse gas emissions. Moreover, the study shows that, due to Turkey's high solar radiation potential, the payback periods for such investments are shorter than in many European countries. The results emphasize the importance of combining technical analysis with regulatory and financial assessments to guide energy decision-making in the industrial sector.