Çatlak durdurma tekniklerinin sünek malzemelerin kırılma davranışına etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of crack-arrest techniques on the fracture behavior of ducti̇le materials
  1. Tez No: 983477
  2. Yazar: FIRAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çatlak durdurma mekanizmalarının sünek malzemelerin kırılma davranışlarına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. S235JR kalite yapısal çelik kullanılarak referans, tek durdurma deliği içeren ve çift durdurma deliği içeren üç farklı numune tipi hazırlanmıştır. Numuneler, özel olarak tasarlanıp sonlu elemanlar yöntemiyle doğrulanan bir fikstür aracılığıyla Mod I, Mod II, Mod III ve bu modların kombinasyonlarından oluşan karışık mod yüklemelerine tabi tutulmuştur. Deneyler sırasında yük–yer değiştirme eğrileri kaydedilmiş, maksimum yük kapasiteleri belirlenmiş ve çatlak ilerleme yolları gözlemlenmiştir. Sonuçlar, durdurma deliği bulunmayan numunelerde kırılmaların ani ve gevrek karakterde gerçekleştiğini, tek durdurma deliği uygulamasının çatlak ilerlemesini sınırlı ölçüde geciktirdiğini ve etkinliğinin yükleme koşullarına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Çift durdurma deliği uygulamasında çatlak ilerlemesinin belirgin şekilde yavaşladığı, maksimum kırılma yükünün arttığı ve sünek davranışın güçlendiği tespit edilmiştir. Deneysel bulgular literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmış ve mevcut modellerle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma, çatlak durdurma mekanizmalarının sünek malzemelerdeki etkinliğini sistematik ve bütüncül bir yaklaşımla ortaya koyarak mühendislik uygulamalarına yönelik önemli tasarım verileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of crack arrest mechanisms on the fracture behavior of ductile materials were experimentally investigated. Structural steel S235JR was used, and three different specimen types were prepared: reference specimens without crack arrest holes, specimens with a single crack arrest hole, and specimens with double crack arrest holes. The specimens were subjected to Mode I, Mode II, Mode III, and mixed-mode loading conditions using a specially designed fixture validated through finite element analysis. During the experiments, load–displacement curves were recorded, maximum load capacities were determined, and crack propagation paths were observed. The results showed that fractures in specimens without crack arrest holes occurred suddenly and exhibited brittle characteristics, while the single-hole configuration provided limited delay in crack propagation with effectiveness varying depending on loading scenarios. In the double-hole configuration, crack propagation slowed significantly, maximum fracture load increased, and ductile behavior was enhanced. The experimental findings were compared with existing literature and found to be consistent with current models. This study systematically and comprehensively demonstrates the effectiveness of crack arrest mechanisms in ductile materials and provides valuable design data for engineering applications.