Baranadağ granitlerinde (Aksaray) yapısal elemanların ve ayrışmanın blok üretimine etkisi
Effect of Baran dağ granites (Aksaray) structural elements and separation on block production
  1. Tez No: 983517
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
Özet
Granit doğal taş işletmeciliği ülkemizin önemli endüstriyel hammadde kaynaklarından biridir. Doğal taş sektöründe kaynakları verimli değerlendirmek hem ülke ekonomisi hem de çevre duyarlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Orta Anadolu Kristalen Kompleksinde bulunan granitik kayaçlarda doğal taş blok üretimi yapılan Ozancık, Ekecik, Yaylak ve Evren ocaklarında blok üretiminde yaşanan ve ticari değerini olumsuz etkileyen jeolojik problemlerin tespiti ve bunun sonucunda üretim verimliliğini etkileyen unsurların çözüm yöntemleri üzerine çalışılmıştır. Çalışmalarda jeolojik unsurlardan özellikle yapısal unsurların blok üretim verimliliklerini etkilediği ve 'Dinamik Üretim Planlaması' yapılarak üretim aynaları uygun olarak konumlandırıldığında verimliliğin maksimize edildiği gösterilmiştir. Diğer jeolojik unsurların ise özellikle kalite konusunda ekonomik anlamda etki ettiği vurgulanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında sahalardan alınan örneklerden petrografi, jeokimya ve zenginleştirilen Zirkon kristallerinin U-Pb yöntemiyle yaşlandırma da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Granite natural stone processing is one of our country's important industrial raw material resources. Efficiently utilizing resources in the natural stone sector is crucial for both the national economy and environmental awareness. This study aims to identify geological problems that negatively impact the commercial value of block production in the Ozancık, Ekecik, Yaylak, and Evren quarries, where natural stone blocks are produced from granitic rocks within the Central Anatolian Crystalline Complex. Consequently, solutions for these problems affecting production efficiency were investigated. The studies demonstrate that geological factors, particularly structural factors, influence block production efficiency, and that productivity can be maximized when production lines are appropriately positioned using“Dynamic Production Planning.”Other geological factors, particularly those with economic impact on quality, were also emphasized. As part of these studies, petrography and geochemistry were performed on samples taken from the fields, and U-Pb dating of enriched zircon crystals was also performed.