Ortaköy (Niğde) yöresinin jeolojisi ve petrografisi
  1. Tez No: 5748
  2. Yazar: KERİM KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
-ÖZ- Niğde-Ortaköy yöresinde temel; Paleozoyik yaşlı baslıca mermer bantlı, biyotitli, muskovitli, sillimanitli şist, kalkşist've gnayslardan oluşan Kalkanlıdağ formasyonu ile bunların üzerine uyumlu olarak gelen mermer ve şist ardalanması ile temsil edilen Tamadağ formasyonu tarafından oluşturulmaktadır. Bu temel Maestrıchtyen' de intrüzyona başlayıp yerleşimini Paleosen' de tamamlayan Baranadağ plütonu tarafından sıcak dokunaklar ile kesilmektedir. Plüton bileşim ve kristal büyüklüklerine göre beş üyeye ayırtlanarak haritalanmıştır. Bunlar birbirlerine geçiş göstermekte olan iri, orta, küçük kristalli granitoyidler, diyoritler ve diyabazlardır. Yörede çok dar bir alanda gözlenebilen diyabazlar amfibolitleşmiş olup komşu birim olan iri kristalli granitoyidlere geçiş gösterdiği izlenimini vermektedir. Masif Peçenek vadisinin Pliyosen1 de faylanmasıyla bir iç havza haline dönüşmüştür. Havzada oluşan Pliyo sen yaşlı birimler Peçenek formasyonu olarak adlanmıştır. yörede temel Kordiyerit-Amfibolit fasiyesinde bir metamorfizmaya uğramıştır. Granitoyid ile mermer kontağın da granat, diyopsit, aktinolit, magnetit, hematit ve götitten oluşan skarn mineralleri gelişmiştir. Diyabazlar ile bunlara komşu granitoyidlerde düşük dereceli meta- morfizma izleri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
-ABSTRACT- \ p- /t The Paleozoic basement rocks of the Ortaköy region are composed of two lithologic units. These are Kalkan- lıdağ formation and Tamadağ formation» The Kalkanlıdağ formation consists of chiefly banded marbles, muscovi» te -biotite-sillimanite schists, calcschists and gneiss es; it is conformably overlain by the Tamadağ formation- containing alternating layers of marbles and schists» These rocks were intruded by the Baranadağ plüton of which the intrusion started in Maestrichtian and ended in Paleocene The intrusion may be subdivided into five members on the basis of crystal size and its compositi on; coarse grained crystalline granitoids, medium grained crystalline granitoids, fine.grained crystalline grani toids, diorites and diabases» The diabases have been metamorphosed to amphibolite and sho* transition to the adjacent coarse grained crystalline granitoids. ETonmarine Bediments referred the Peçenek formation were deposited in a basin formed by block faulting in Pliocene» The besement rocks, have undergone metamorphi em in the Cordierite-amphibolite facies. The scam mineralization consisting of garnet, diopside, actinolite, magnetite, hematite and goethite were developed at the granitoid and marble contact. The diabases and adjacent granito ids show the sign of low grade metamorphism.