Oluksuz fırçasız doğru akım motoru tasarımı
Slotless brushless direct current motor design
  1. Tez No: 983538
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA CİVİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Motor teknolojisinin gelişimi, yüksek verimlilik, dayanıklılık ve hassasiyetleri nedeniyle fırçasız doğru akım motorlarını (FDAM) ön plana çıkarmıştır. Bu motorlar arasında, oluksuz (FDA) motorlar, azaltılmış tork dalgalanması, daha sessiz çalışma ve daha düzgün performanslarıyla öne çıkarak yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalar için ideal hale gelmiştir. Bu çalışma, oluksuz FDA motorların modellenmesi ve analizine odaklanarak tasarım ve kontrol stratejilerinin optimize edilmesini amaçlamaktadır. Araştırma, oluskuz motorların benzersiz yapısal ve operasyonel özelliklerine genel bir bakışla başlamaktadır. Motorun elektromanyetik davranışını tanımlayan analitik modeller geliştirilmiş ve bu modellerde geometri, sargı dağılımı ve malzeme özellikleri gibi kritik parametreler dikkate alınmıştır. Analitik modellerin doğrulanması için özel yazılımlar kullanılarak Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) simülasyonları gerçekleştirilmiş ve bu sayede motorun manyetik alan dağılımı, tork üretimi ve verimliliği hakkında önemli öngörüler elde edilmiştir. Simülasyon sonuçları analiz edilerek temel parametrelerin motor performansı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırma, oluksuz tasarımların avantajlarını ortaya koyarken olası denge unsurlarını da belirlemektedir. Çalışmanın bulguları, oluksuz FDA motorlar hakkında daha derin bir anlayış sağlayarak hassasiyet ve yüksek performans gerektiren endüstrilerde optimizasyon için değerli bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of motor technology has brought brushless DC (BLDC) motors to the forefront due to their high efficiency, durability, and precision. Among these, slotless BLDC motors stand out for their reduced cogging torque, quieter operation, and smoother performance, making them ideal for applications requiring high precision. This study focuses on the modeling and analysis of slotless BLDC motors, aiming to optimize their design and control strategies. The research begins with an overview of the slotless motor's unique structural and operational characteristics. Analytical models are developed to describe the motor's electromagnetic behavior, taking into account critical parameters such as geometry, winding distribution, and material properties. Finite Element Method (FEM) simulations are employed using specialized software to validate the analytical models, providing insights into the motor's magnetic field distribution, torque generation, and efficiency. Simulation results are analyzed to evaluate the impact of key parameters on motor performance. This comparison highlights the advantages of slotless designs while identifying potential trade-offs. The findings of this study contribute to a deeper understanding of slotless BLDC motors, offering valuable guidance for optimizing their application in industries requiring precision and high performance.