Investigation of the effects of perceived parenting style by mothers with 3-6 years old children on their own parenting styles, parenting stress and marriage satisfaction
3-6 yaş arasında çocuğu olan annelerin algıladıkları ebeveynlik biçiminin kendi ebeveynlik tarzlarına, ebeveynlik stresine ve evlilik doyumuna etkisinin incelenmesi
- Tez No: 983539
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞEHRİBAN ÖZABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3-6 yaş arası çocuğu olan annelerin algıladıkları ebeveynlik biçimlerinin kendi ebeveynlik tutumlarına, ebeveynlik stresine ve evlilik doyumuna etkisini araştırmaktır. Bu araştırmaya 3-6 yaş arasında çocuğu olan 310 anne katılmıştır. Araştırma verileri Young Ebeveynlik Ölçeği, Ebeveyn Tutumu Ölçeği, Ebeveynlik Stres Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya katılan annelerin algıladıkları ebeveynlik biçimleri, ebeveynlik tarzları, ebeveynlik stresleri ve evlilik doyumlarının eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, evlilik süresi, çiftlerin tanışma şekli, annenin yaşı ve anne olma yaşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesinde Kruskall-Wallis H Testi ve Mann U Withney Testi kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma değişkenleri arasındaki korelasyonların belirlenmesi için Pearson korelasyon analizi; ana değişkenlerin yordayıcı rollerini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; araştırmaya katılan annelerin algıladıkları ebeveynlik biçimi ile annelerin kendi ebeveynlik tutumları, ebeveynlik stresi ve evlilik doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin algıladıkları ebeveynlik biçimlerinin eğitim düzeyine, sosyoekonomik düzeye, ve çocuk sayısına göre farklılık gösterdiği, ebeveyn tutumlarının eğitim düzeyi ve çocuğun yaşına göre farklılık gösterdiği, ebeveyn stresinin eğitim düzeyi ve evlenme biçimine göre farklılık gösterdiği, evlilik doyumunun eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum, çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, evlilik süresi ve çiftlerin evlenme biçimi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, algılanan ebeveynlik biçiminin aşırı izin verici/sınırsız alt boyutunun ebeveynlik stresini ve evlilik doyumunu negatif yönde yordamakta olduğu, küçümseyici/kusur bulucu alt boyutunun evlilik doyumunu negatif yönde yordamakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of parenting styles perceived by mothers with children aged 3-6 years on their parenting attitudes, parenting stress and marital satisfaction. 310 mothers with children aged 3-6 years participated to the study. The data were collected through Young Parenting Scale, Parenting Attitude Scale, Parenting Stress Scale and Marital Life Scale and Demographic Information Form prepared by the researcher. Kruskall-Wallis H Test and Mann U Withney Test were used to determine whether the perceived parenting styles, parenting styles, parenting stress and marital satisfaction of the mothers who participated in the study differed significantly according to the variables of education level, socioeconomic level, number of children, gender of the child, age of the child, duration of marriage, how the couples met, age of the mother and age of motherhood. In addition, Pearson correlation analysis was used to determine the correlations between the research variables and multiple regression analysis was used to determine the predictive roles of the main variables. According to the results of the analysis, it was determined that there was a significant relationship between the parenting style perceived by the mothers participating in the study and their own parenting attitudes, parenting stress and marital satisfaction. In addition, it was found that the perceived parenting styles of the mothers differed according to the level of education, socioeconomic status, and the number of children, parental attitudes differed according to the level of education and the age of the child, parental stress differed according to the level of education and the type of marriage, and marital satisfaction showed a significant difference according to education level, socioeconomic level, number of children, gender of the child, age of the child, marriage duration, and the type of marriage. In conclusion, it was identified that the overpermissive/boundless sub-dimension of perceived parenting style negatively predicted parenting stress and marital satisfaction, while the belitting/criticizing sub-dimension negatively predicted marital satisfaction.