The mediating role of social isolation and alienation schema in the relationship between percieved stigma and coping strategies among deaf adults
Sağır ve işitme güçlüğü çeken yetişkinler arasında algılanan damgalama ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkide sosyal izolasyon şemasının aracılık eden rolün
- Tez No: 983537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDER OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Mısırlı sağır ve işitme güçlüğü çeken yetişkinler arasında algılanan damgalama ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkide sosyal izolasyon şemasının aracılık eden rolünü araştırmıştır. Çalışmanın amacı, Sağırların maruz kaldığı damgalanmanın sosyal izolasyon ve yabancılaşma şeması gibi erken uyumsuz şemaların gelişimini nasıl yordadığı ve bunun da farklı başa çıkma stratejilerini nasıl etkileyeceğini araştırmaktır. 18 yaş ve üzeri toplam 211 sağır veya işitme güçlüğü çeken birey, algılanan damgalama, sosyal izolasyon şeması ve başa çıkma stillerini (problem çözme, sosyal destek arama ve kaçınma) ölçen çevrimiçi anketleri tamamlayarak çalışmaya katılmıştır. Sonuçlar, damgalama ile sosyal izolasyon arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve damgalamanın bir başa çıkma stratejisi olarak problem çözme becerilerini yordadığını göstermiştir. Hiçbir aracılık ilişkisi bulunmamıştır ve diğer başa çıkma alt ölçekleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Algılanan damgalanma erken dönem uyumsuz şemaları anlamlı şekilde yordarken başa çıkma stratejilerinden problem çözme alt ölçeği sosyal izolasyon şemasını negatif yönde yordamıştır. Şema arttıkça problem çözme becerileri azalmakta ve bunun tersi de geçerli olmaktadır. Ancak diğer başa çıkma alt ölçekleri (sosyal destek arama, kaçınma) arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Gelecekteki çalışmalar, diğer erken dönem uyumsuz şemaları ve diğer başa çıkma stratejileri türlerini, özellikle duygu temelli stratejileri (örn. ruminasyon) keşfetmeye odaklanmalıdır. Yine gelecek çalışmalar, daha karmaşık metodolojiler kullanmak, şemalar ve başa çıkma stratejileri gibi karmaşık kavramları keşfetmek için daha yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explored the mediating role of social isolation schema in the relationship between perceived stigma and coping styles among Egyptian Deaf and hard of hearing adults. The study aimed to explore how Deaf stigmatization might lead to the development of early maladaptive schemas such as social isolation and alienation schema which will then lead to the adoption of distinct coping strategies. A total of 211 Deaf or hard of hearing individuals aged 18 and over participated in the study by completing online questionnaires measuring perceived stigma, social isolation schema, and coping styles (problem solving, social support seeking, and avoidance). The results showed that there is a positive relationship between stigma and social isolation, and that stigma predicts problem solving skills as a coping strategy. No significant mediation was found, and no other significant relationships were found between other coping styles. Two exploratory models (mediation and moderation) were tested. The findings to these exploratory studies and limitations of the study are discussed. Future studies should focus on exploring other early maladaptive schemas, and other types of coping strategies specifically emotion-based strategies (e.g., rumination). Using qualitative or longitudinal methodologies could be more helpful for exploring complex concepts such as schemas and coping strategies in the under-researched context of Egypt.