Lise 1. sınıflarda okutulmakta olan biyoloji dersinin program tasarısı
The Curriculum design for lycee 1 biology lesson
  1. Tez No: 98354
  2. Yazar: OSMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT BATTAL, PROF.DR. ORHAN A. SEKENDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
ÖZET LİSE 1. SINIFLARDA OKUTULMAKTA OLAN BİYOLOJİ DERSİNİN PROGRAM TASARISI Osman YILDIRIM Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Doktora Tezi / Tez Danışmanları : Prof.Dr. Orhan A. SEKENDİZ Prof.Dr. Nevzat BATTAL) Balıkesir, 2000 Bu çalışmada, lise birinci sınıf Biyoloji dersinin program tasarısı, Benjamin S. Bloom' un“Tam Öğrenme Modeli”esas alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada sırasıyle şu işlemler gerçekleştirilmiştir. * Şubat 1998 tarih ve 2485 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan Lise Birinci Sınıf Biyoloji dersinin programı tasarısı, Milli Eğitim Bakanlığının konu ile ilgili çalışmaları, YÖK / Dünya Bankası Milli Eğitimi Geliştirme Projesi Hizmet Öncesi Öğretmen Eğitimine yönelik hazırlanan Biyoloji Öğretimi dokümanları ve alanla ilgili diğer kaynaklar gözden geçirilmiştir. * Tasarının altı ünitesi belirlenmiş ve her bir ünitenin alt başlıkları sap tanmıştır. * Her ünitenin içerik analizleri yapılmıştır. * Analiz sonucunda saptanan davranışlar arasında aşamalılık ilişkileri ku rulmuştur. * Ünitelerin hedef davranışlarını öğrenciye kazandırmaya yönelik, planlar hazırlanmıştır. * Ünitelerdeki hedef davranışlara ulaşılıp ulaşılmadığını saptamaya yönelik izleme testleri hazırlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Lise birinci sınıf Biyoloji dersi / Biyoloji eği timi / Program tasarısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CURRICULUM DESIGN FOR LYCEE 1 BIOLOGY LESSON Osman YILDIRIM Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (Ph. D. Thesis / Supervisors: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ Prof. Dr. Nevzat BATTAL) Bahkesir-Turkey, 2000 In this study, the curriculum design of the High School's first grade Biology Course has been prepared in accordance with Benjamin S. Bloom's Mastery Learning Model. Following procedures were conducted in this study: *Literature regarding the curriculum design of the high school's first grade Biology course that was published in the Bulletin No.2485,dated February 1998, National Ministry of Education publications on the subject,the documentaries for teaching biology which are prepared for the Preservice Teacher Training Project by YÖK and IMF- World Bank Turkey's National Education Development project and other sources on the subject were reviewed. The six units of the design were identified and sub-units for each unit were determined. *Content analysis was conducted for each unit. * Sequential relationship among the behaviours was determined and content analysis was set up through the behaviors aimed. *Unit plans were prepared in order to make students gain the intended behav iours. *Formative tests were prepared to find out whether the units' behavioral object ives were accomplished by the students. KEY WORDS: High School first grade Biology course / Biology education / Cur riculum design 111