Besin çeşidi ve farklı sıcakların apandeles galleriae Wilkinson (Hymenoptero; Braconidae)'nin ergin hayat uzunluğuna etkileri
The Effects of food variety and different temperatures on the adult longevity of apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera; Braconidae)
  1. Tez No: 98353
  2. Yazar: EKREM ERGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET BESİN ÇEŞİDİ VE FARKLI SICAKLIKLARIN Apanteles galleriae Wilkinson (HYMENOPTERA; BRACONIDAE)'NİN ERGİN HAYAT UZUNLUĞUNA ETKİLERİ Ekrem ERGİN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2000 Koinobiont ve soliter, erken evre larva endoparazitoiti, Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera; Braconidae), Lepidopter konak Küçük Balmumu Güvesi, Achroia grisella Fabr. üzerinde, 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 nispi nem ve 12: 12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuar şartlarında yetiştirildi. Farklı sıcaklık ve besin çeşitlerinin, A. galleriae'ıûn dişi ve erkeklerinin ortalama ergin hayat uzunluklarına etkileri tespit edildi. Çalışma, 0 °C, 10 °C, 20 °C, 30 °C ve 40 °C olmak üzere beş farklı sıcaklık değeri ve her bir sıcaklık değerinde, balsız petek, saf bal, % 50, % 30, % 10 bal çözeltileri, gliserin, su ve susuz-besinsiz olmak üzere sekiz farklı besin çeşidi kullanılarak yapıldı. Bir dişi ve bir erkek parazitoit bir arada olmak koşulu ile, her sıcaklık derecesinde, her besin tipi için on adet bireyden oluşan deney grupları oluşturuldu ve her biri en az üç kez tekrar edildi. Parazitoit ergin hayat uzunluğu, sıcaklık ve besin çeşitlerine bağlı olarak değişiklik gösterdi. Düşük ve yüksek sıcaklıklarda, bal çözeltisi verilmeyen gruplarda, genellikle dişi parazito itlerin erkeklerden biraz daha fazla yaşadıkları gözlendi. Parazitoit ortalama ergin hayat uzunluğunun en fazla olduğu, 10 °C ve 20 °C'ta, bal çözeltileri verilen gruplarda, erkeklerin dişilerden biraz daha uzun yaşadıkları tespit edildi. Parazitoit ortalama ergin hayat uzunluğunun en yüksek değeri, 10 °C'ta ve % 30 bal çözeltisinde olmak üzere, dişi ve erkeklerde, sırası ile, 42 ve 47.07 gün olarak tespit edildi. Denenen sıcaklık değerleri içinde, parazitoitlerin ergin hayat uzunluklarına en olumsuz etkiyi 40 °C'ın yaptığı belirlendi. Parazitoitin biyolojik mücadelede kullamlmak amacı ile laboratuar şartlarında kitlesel üretimi yapılacaksa, 10 - 20 °C sıcaklık ve besin olarak bal çözeltilerinin tercih edilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir. Ancak, sıcaklık tercihi, her iki sıcaklıkta parazitoitin verim ve eşey oram incelendikten sonra yapılmalıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Parazitoit / Apanteles galleriae I ergin hayat uzunluğu / sıcaklık / besin çeşidi / biyolojik kontrol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF FOOD VARIETY AND DIFFERENT TEMPERATURES ON THE ADULT LONGEVITY OF Apanteles galleriae Wilkinson (HYMENOPTERA; BRACONIDAE) Ekrem ERGİN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M. Sc Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Fevzi UÇKAN) Balıkesir- Turkey, 2000 Koinobiont and solitary, early instar larval endoparasitoid, Apanteles galleriae Wilkinson (Hymenoptera; Braconidae) were reared on lepidopterous host species, the small wax moth, Achroia grisella Fabr. under a photoperiod of 12: 12 h (Light: Dark) at 25 °C and 60 % relative humidity. The effects of different temperatures and food varieties on the mean adult longevity of A. galleriae males and females were determined. The experiments were conducted using five different temperature degrees as 0 °C, 10 °C, 20 °C, 30 °C, 40 °C and eight different food varieties as comb without honey, pure honey, % 50, % 30, 10 % honey solutions, glyserine, water and without food- water at each temperature. In condition with a female and male parasitoid being together, the experiment groups formed of 5 individuals of each sex were repeated at least 3 times at each temperature degree for each food variety. The adult longevity of the parasitoid changed in relation to temperature and food variety. At low and high temperature degrees, it was observed that female parasitoids which were not fed with honey solutions lived a little longer than males. Within the groups fed with honey solutions, the males lived slightly longer than females at 10 °C and 20 °C that parasitoids showed the highest mean of adult longevity. The highest mean of parasitoid adult longevity was determined at 10 °C and with 30 % honey solution as 42 and 47.07 days for females and males, respectively. Of all the temperatures used in the experiments, 40 °C was determined to have the most negative effect on the mean adult longevity of parasitoids. As a result, it was determined that preferring 10 °C or 20 °C and honey solutions would be effective for mass production of parasitoids in laboratory for the purpose of biological control. On the other hand, the most suitable temperature preference must be made after determining the fecundity and sex ratio at both temperature degrees. KEY WORDS: Parasitoid / Apanteles galleriae I adult longevity / temperature / food variety / biological control iii