Esporcularda zihinsel yorgunluğun reaksiyon süresi ve oyun performansı üzerine etkileri motor imgeleme ile değişir mi?
Do the effects of mental fatigue on reaction time and game performance in e-sport players change with motor imagery?
  1. Tez No: 983555
  2. Yazar: OZAN BAHADIR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın birinci amacı e-sporcularda zihinsel yorgunluğun (ZY) oyun performansı, görsel ve işitsel reaksiyon süresi (RS) üzerindeki etkilerinin incelenmesi; ikinci amacı, sekiz haftalık motor imgeleme (Mİ) ve fiziksel performansın (FP) birlikte uygulanmasının, fiziksel performans ve kontrol grubuna göre oyun performansı, görsel ve işitsel RS üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 45 e-sporcu alındı. Tüm katılımcılar ZY öncesi ve sonrası aynı sıra ile olmak üzere oyun performansları ve RS'leri ölçüldü. Oyun performansı Aimlabs uygulaması ile görsel ve işitsel reaksiyon süreleri ise web üzerinden ve algılanan yorgunluk düzeyleri Borg-10 Skalası ile değerlendirildi. ZY'yi indüklemek için Stroop test kullanıldı. ZY sonrası oyun performansında azalma, görsel ve işitsel reaksiyon süresi ZY öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi (p<0.05). Buna karşın isabetlilik, vurulan hedef sayısı ve toplam hedef sayısında anlamlı değişiklik bulunmamıştır (p>0,05). Algılanan ZY puanı ise tüm katılımcılarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır (p<0,05). Katılımcılar randomize olarak (n= 15 Motor İmgeleme Fiziksel Performans (MİFP) ve n=15 Fiziksel Performans (FP) ve n=15 Kontrol) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Grupların başlangıç demografik verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). MİFP grubu sekiz hafta boyunca haftada iki gün, her seansta 15 dakika fiziksel antrenmanın ardından 15 dakika Mİ eğitimi uygulandı. FP grubu sekiz hafta boyunca haftada iki gün, 30 dakika yalnızca fiziksel antrenman yaparken kontrol grubuna ise hiçbir uygulama yapılmadı. Son değerlendirme başlangıç değerlendirmesinin bire bir aynısı olarak uygulandı. Sekiz haftalık eğitim sonunda eğitim öncesine göre MİFP grubunda oyun performansında FP ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu (p<0,05). Görsel ve işitsel RS istatistiksel olarak en çok MİFP grubunda artış gösterirken kontrol grubunda değişmedi. Algılanan ZY istatistiksel olarak artışı ise MİFP grubunda en düşük, kontrol grubunda en yüksek düzeyde bulundu. İsabetlilik yüzdelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05). Çalışma, zihinsel yorgunluğun e-sporda performansı sınırlayan bir faktör olduğunu ve fiziksel performans ile motor imgeleme eğitiminin birlikte verilmesi hem oyun performansını hem de zihinsel yorgunluğa karşı dayanıklılığı daha etkili biçimde geliştirdiğini sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The primary objective of our study is to investigate the effects of mental fatigue (MF) on game performance and visual and auditory reaction time (RT) in e-sports players; The second objective is to compare the effects of eight weeks of combined motor imagery (MI) and physical performance (PP) training on game performance, visual and auditory RS, compared to a control group. Forty-five e-sports players were included in the study. All participants had their game performance and RS measured before and after MF, in the same order. Game performance was assessed using the Aimlabs application, visual and auditory reaction times were evaluated online, and perceived fatigue levels were assessed using the Borg-10 Scale. The Stroop test was used to induce MF.Post-MF, game performance decreased, and visual and auditory reaction times increased significantly compared to pre- MF (p<0.05). In contrast, no significant changes were found in accuracy, number of targets hit, and total number of targets (p>0.05). The rating of perceived exertion score increased significantly in all participants (p<0.05). Participants were randomly divided into three groups (n=15 Motor Imagery Physical Performance (MIPP), n=15 Physical Performance (PP), and n=15 Control). There were no statistically significant differences in the baseline demographic data between the groups (p>0.05). The MIPF group performed 15 minutes of MI training twice a week for eight weeks, after 15 minutes of physical training each time. The PF group performed 30 minutes of physical training twice a week for eight weeks, while the control group received no intervention. The final assessment was identical to the baseline assessment. At the end of the eight-week training, a statistically significant increase in game performance was found in the MIFP group compared to the FP and control groups (p<0.05). Visual and auditory RS showed the greatest statistical increase in the MIFP group, while there was no change in the control group. The rating of perceived exertion increase was statistically lowest in the MIFP group and highest in the control group. No statistically significant differences were observed in accuracy percentages (p>0.05). The study concluded that mental fatigue is a factor limiting performance in e-sports and that combining physical performance and motor imagery training more effectively improves both game performance and resilience to mental fatigue.