İnsan papilloma virüsü ile enfekte skuamöz epitel, servikal intraepitelyal lezyonlar ve skuamöz hücreli karsinomda indoleamine 2,3 dioxygenase ve C-X-C chemokine receptor Type 2 ekspresyonunun belirlenmesi
Determination of indoleamine 2,3 dioxygenase and C-X-C chemokine receptor Type 2 expression in human papillomavirus-infected squamous epithelium, cervical intraepithelial lesions, and squamous cell carcinoma
  1. Tez No: 983554
  2. Yazar: DAMLA MELEMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Serviks kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında mortalitesi yüksek malignitelerden biridir. İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu ve immün yanıt mekanizmaları hastalığın gelişiminde kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, servikal intraepitelyal lezyonlar ve skuamöz hücreli karsinomda (SHK) indolamin 2,3 dioksigenaz 1 (IDO 1) ve C-X-C motıf chemokıne receptor 2 (CXCR 2) ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu proteinlerin prognostik değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif tasarımdaki çalışmamızda, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 01/01/2008–01/07/2024 tarihleri arasında incelenen 200 kadın olgu (160 hasta, 40 kontrol) değerlendirilmiştir. Olgular skuamöz hücreli karsinom (SHK), yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (HSIL), düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon (LSIL), HPV ile enfekte epitel ve kronik servisit olmak üzere beş grupta incelenmiştir. Histolojik olarak IDO 1 ve CXCR 2 ekspresyonları immünohistokimyasal (İHK) yöntemle incelenmiş ve klinik veriler hastane otomasyon sistemi aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmamızda HPV ile enfekte skuamöz epitelde IDO 1 ekspresyonu ile CXCR 2 ekspresyonu arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (r=0,324, p=0,025). SHK grubunda yaş ile IDO 1 ve CXCR 2 ekspresyonları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0,05). SHK ve HPV ile enfekte skuamöz epitel gruplarında IDO 1 ve CXCR 2 ekspresyonları kronik servisit grubuna göre belirgin şekilde daha yüksek saptanmıştır (p<0,05). IDO 1 şiddeti ve skoru, exitus grubunda sağ kalanlara göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p<0,05). IDO 1 skoru ile tümör boyutu ve FIGO evresi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p<0,05). Hemoglobin <10 g/dL olan olgularda kemoradyoterapiye (KRT'ye) tam yanıt oranı daha düşük, nüks ve exitus oranları ise daha yüksek saptanmıştır. CXCR 2 yoğunluğu ve skoru, parametrial tutulumu olan grupta anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. CXCR 2 yoğunluğu ile PET BT skoru arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) 3'te IDO 1 şiddeti ve skoru, CIN1 ve CIN2'ye kıyasla daha yüksek saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmamızın bulguları, servikal karsinogenez sürecinde immünosüpresif ve inflamatuar mikroçevrenin rolünü ortaya koymakta ve IDO 1 ile CXCR 2'nin prognostik belirteçler ile potansiyel terapötik hedefler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is one of the most common malignancies with high mortality among women worldwide. Human papillomavirus (HPV) infection and immune response mechanisms play a critical role in the development of the disease. This study aimed to evaluate the expression levels of indoleamine-2,3 dioxygenase 1 (IDO 1) and C-X-C motif chemokine receptor 2 (CXCR 2) in cervical lesions and squamous cell carcinomas (SCCs) and to investigate the prognostic value of these proteins. This retrospective study evaluated 200 female cases (160 patients, 40 controls) examined at the Department of Medical Pathology of Mersin University Faculty of Medicine Health Practice and Research Hospital between January 1, 2008, and July 1, 2024. The cases were grouped into five: squamous cell carcinoma (SCC), high-grade squamous intraepithelial lesion (HSIL), low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL), HPV-infected epithelium, and chronic cervicitis. Histologically, IDO 1 and CXCR 2 expressions were examined by immunohistochemical (IHC) methods, and clinical data were obtained through the hospital automation system. In our study, a positive correlation was found between IDO 1 expression and CXCR 2 expression in HPV-infected squamous epithelium (r=0.324, p=0.025). A positive correlation was found between age and IDO 1 and CXCR 2 expression in the SCC group (p<0.05). IDO 1 and CXCR 2 expressions were significantly higher in the SCC and HPV-infected squamous epithelium groups compared to the chronic cervicitis group (p<0.05). IDO 1 severity and score were significantly higher in the exitus group than in the survivors (p<0.05). A positive correlation was found between the IDO 1 score and tumor size and FIGO stage (p<0.05). In patients with hemoglobin <10 g/dL, the complete response rate to chemoradiotherapy (CRT) was lower, and the recurrence and exitus rates were higher. CXCR 2 density and score were significantly higher in the group with parametrial involvement. A positive correlation was found between CXCR 2 density and PET-CT score. IDO 1 severity and score were higher in cervical intraepithelial neoplasia (CIN) 3 compared to CIN1 and CIN2. In conclusion, the findings of our study reveal the role of the immunosuppressive and inflammatory microenvironment in the process of cervical carcinogenesis and show that IDO 1 and CXCR 2 can be considered as prognostic markers and potential therapeutic targets.