Bir üniversite hastanesinde preeklampsi-eklampsi hastalarında nötrofil-lenfosit oranı, yeni inflamatuvar biyobelirteçler ve hematolojik parametrelerin yoğun bakım kalış süresi ile ilişkisi
The relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio, novel inflammatory biomarkers, and hematological parameters with intensive care unit length of stay in preeclampsia-eclampsia patients at a university hospital
- Tez No: 983558
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Preeklampsi ve eklampsi gebelikte önemli morbidite ve mortalite nedenleri olup, bu hastalarda yoğun bakım ünitesine (YBÜ) gereksinim sık görülmektedir. Bu çalışmada, preeklampsi/eklampsi tanısıyla YBÜ'ne yatırılan hastalarda nötrofil-lenfosit oranı (NLR), yeni inflamatuvar biyobelirteçler ve hematolojik parametrelerin YBÜ'de yatış süresi ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve retrospektif olarak planlanan bu çalışmada preeklampsi veya eklampsi tanılı hastalar preeklampsi grubu ve eklampsi grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar aynı zamanda YBÜ'de yatış sürelerine göre de, YBÜ'de yatış süresi 3 gün ve altında olan hastalar ve 3 gün üzerinde olan hastalar olmak üzere subgruba ayrılarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, klinik seyirleri, laboratuvar bulguları, inflamatuvar parametreleri [NLR, platelet/lenfosit oranı (PLR), monosit/lenfosit oranı (MLR), ortalama trombosit hacmi (MPV), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), sistemik immün-inflamatuvar indeks (SII), C-reaktif protein (CRP), CRP/albümin oranı (CAR), aspartat aminotransferaz trombosit oranı (APRI), prokalsitonin (PCT)], komplikasyon gelişimi [Posterior Reversibl Ensefalopati (PRES) sendromu ve HELLP sendromu) ve mortalite durumu dosya kayıtlarından geriye dönük olarak değerlendirildi. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma (SD) veya medyan (interquartile range; IQR), kategorik değişkenler ise sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun istatistiksel testler, komplikasyon gelişimiyle ilişkide ROC analizleri, uzun YBÜ yatışını öngören faktörlerin belirlenmesinde Lojistik Regresyon analizi kullanıldı. İstatistiksel olarak p <0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: YBÜ'nde yatış süresi 3 günden uzun olan 31 hasta (%39.2) ile 3 gün ve altında yatan 48 hasta (%60.8) karşılaştırıldığında; NLR, APRI, MPV ve PCT düzeylerinin uzun süreli YBÜ yatışı olan grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (p=0.004, p=0.044 ve p=0.001; sırasıyla). Buna karşın, gruplar arasında MLR, PLR, SII, CAR, RDW ve CRP değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p >0.05; hepsi). ROC analizlerinde de NLR (AUC: 0.690; p=0.004), APRI (AUC: 0.635; p=0.044), MPV (AUC: 0.721; p=0.001) ve PCT (AUC: 0.655; p=0.021) parametreleri uzun YBÜ yatışını öngörmede anlamlı bulunmuştur. Komplikasyon analizlerinde PRES sendromu gelişen hastalarda NLR (AUC: 0.673; p=0.030) ve SII (AUC: 0.696; p=0.014) anlamlı olarak yüksek bulunurken; HELLP gelişenlerde APRI (AUC: 0.952, p <0.0001), CAR (AUC: 0.768; p=0.020) ve PCT'nin (AUC: 0.921, p <0.0001) anlamlı olduğu bulunmuştur. Lojistik Regresyon analizde MPV, PCT ve RDW düzeylerinin hastaların YBÜ'sinde uzun süre kalmalarında bağımsız birer faktör oldukları tespit edildi (p=0.018, p=0.026 ve p=0.017; sırasıyla). Sonuç: Preeklampsi/eklampsi hastalarında NLR, APRI, MPV ve PCT düzeylerinin yüksekliği, YBÜ yatış kalış süresinin uzamasıyla ilişkilidir. NLR ve SII komplikasyon gelişimini (özellikle PRES sendromu), APRI, CAR, MLR ve PCT'nin ise HELLP sendromu riskini öngörmede öne çıkmaktadır. Bu parametreler, kolay ulaşılabilir ve düşük maliyetli olmaları nedeniyle, preeklampsi/eklampsi olgularında erken risk sınıflaması ve hastaların YBÜ'sine önceliklendirmesinde yardımcı biyobelirteçler olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia and eclampsia are major causes of morbidity and mortality during pregnancy, and the need for intensive care unit (ICU) admission is common among these patients. This study aimed to evaluate the relationship between neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), novel inflammatory biomarkers, hematological parameters, and the length of stay in the ICU among patients admitted with a diagnosis of preeclampsia or eclampsia. Materials and Methods: This single-center, retrospective study included patients diagnosed with preeclampsia or eclampsia, who were divide into two groups: the preeclampsia group and eclampsia group. Patients were also evaluated according to their length of ICU stay, divided into subgroups of patients with an ICU stay of 3 days or less and patients with an ICU stay of more than 3 days. The patients' demographic data, clinical course, laboratory findings, and inflammatory parameters [NLR, platelet/lymphocyte ratio (PLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR), mean platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW), systemic immune-inflammatory index (SII), C-reactive protein (CRP), CRP/albumin ratio (CAR), aspartate aminotransferase platelet ratio index (APRI), procalcitonin (PCT)], development of complications [Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome (PRES) and HELLP syndrome), and mortality status were retrospectively evaluated from the medical records. Continuous variables were expressed as mean ± standard deviation (SD) and median (interquartile range; IQR), while categorical variables were expressed as number (n) and percentage (%). Appropriate statistical tests were used for intergroup comparisons, ROC analyses were performed to evaluate the relationship between the development of complications, Logistic Regression analysis was applied to determine the factors predicting prolonged ICU stay. A p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: When the 31 patients (39.2%) with an ICU stay longer than 3 days were compared with the 48 patients (60.8%) who stayed 3 days or less, the levels of NLR, APRI, MPV, and PCT were found to be significantly higher in the group with prolonged ICU stay (p=0.004, p=0.044, and p=0.001; respectively). In contrast, no statistically significant differences were observed between the groups in terms of MLR, PLR, SII, CAR, RDW, and CRP values (all p >0.05). In ROC analyses, NLR (AUC: 0.690; p=0.004), APRI (AUC: 0.635; p=0.044), MPV (AUC: 0.721; p=0.001), and PCT (AUC: 0.655; p=0.021) parameters were found to be significant predictors of prolonged ICU stay. In the complication analyses, NLR (AUC: 0.673; p=0.030) and SII (AUC: 0.696; p=0.014) values significantly elevated in patients who developed PRES syndrome; in those who developed HELLP syndrome APRI (AUC: 0.952; p <0.0001), CAR (AUC: 0.768; p=0.020), and PCT (AUC: 0.921; p <0.0001) were found to be significant. Logistic regression analysis revealed that MPV, PCT, and RDW levels independent factors in prolonged ICU stay (p=0.018, p=0.026, and p=0.017, respectively). Conclusion: Elevated levels of NLR, APRI, MPV, and PCT in preeclampsia/eclampsia patients are are associated with prolonged length of ICU stay. NLR and SII are prominent in predicting complication development (particularly PRES syndrome), while APRI, CAR, MLR, and PCT are prominet in predicting HELLP syndrome risk. These parameters, due to their accessibility and low cost, can be used as helpful biyomarkes for early risk stratification and prioritisation of patients for ICU admission in preeclampsia/eclampsia cases.