Gürpınar (İstanbul) su ürünleri hali: Mevcut durum ve veri analizi
Gurpinar (İstanbul) wholesale aquatic products market: Current situation and data analysis
- Tez No: 983566
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Diğer sektörlerde de olduğu gibi, balıkçılık sektörünün de önemli problemlerinden biri pazarlamadır. Hangi su ürününün hangi yıllarda ve ne oranlarda satışa sunulduğu, sektörün karşısındaki temel sorulardan biridir. Bu sebeple, bu tez çalışmasında Gürpınar Su Ürünleri Hali'nden elde edilen yıllık su ürünleri satış verileri literatüre kazandırılmış; böylece su ürünleri miktarındaki yıllara göre meydana gelen değişimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gürpınar Su Ürünleri Hali'nde pazarlanan balıkların satış miktarları açısından en önemlilerini; hamsi (Engraulis encrasicolus), istavrit (Trachurus trachurus), lüfer (Pomatomus saltatrix), palamut (Sarda sarda), mezgit (Merlangius merlangus), berlam (Merluccius merluccius), tekir (Mullus surmeletus) balıkları oluşturmaktadır. Su Ürünleri Hali'nde 100 tondan az olmamak üzere 2020-2024 yılında satışa sunulan balıklar; hamsi, istavrit, palamut, lüfer, kolyoz, kupes, kefal, sardalya, tırsi, tombik, torik, levrek, çipura, alabalık, granyöz, somon, mezgit, tekir, fener, berlam, pembe karides, ithal uskumru ve ithal somon'dur. Bu araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gürpınar Su Ürünleri Hal Kompleksi'nde halin fiziksel yapısı ve işleyişi, Ocak 2020 - Aralık 2024 tarihleri arasında avcılığı yapılan su ürünlerinin, yıllık olarak tür bazında ve toplam hale gelen ürünlerin kilogram cinsinden miktar ve fiyatları incelenmiştir. Türkiye'de avcılık olarak su ürünlerinin toplam üretim miktarı ve önemli olan pelajik, demersal türlerin üretim miktarlarıyla karşılaştırılmıştır. Yıllar bazında piyasaya sürülen su ürünlerinin miktarlarında değişimler ortaya çıktığı ve satışa sunulan su ürünlerinin çoğunluğunun denizel avcılık kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, ülkemizdeki yetiştiricilik sektörünün yıllar bazında miktar ve yetiştiriciliği yapılan tür açısından gelişmeler göstermesine rağmen hala daha avcılık kaynaklı su ürünleri satış miktarının daha önemli bir yer kapladığı anlaşılmıştır. Çalışma verilerinin elde edildiği su ürünleri hali ülkemizin en büyüğü olduğundan burada elde edilen sonuçların Türkiye'de satışa sunulan su ürünleri miktarını temsil ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As in other sector, one of the important problems of the fisheries sector is marketing. Determining which seafood products are offered for sale in which years and in what quantities is one of the main questions facing the sector. Therefore, in this thesis study, the annual seafood sales data obtained from the Gürpınar Seafood Market were brought into the literature; in this way, it was aimed to reveal the changes in the quantities of seafood by years. The most important fish species in terms of sales quantities marketed at the Gürpınar Seafood Market are anchovy (Engraulis encrasicolus), horse mackerel (Trachurus trachurus), bluefish (Pomatomus saltatrix), bonito (Sarda sarda), whiting (Merlangius merlangus), hake (Merluccius merluccius), and red mullet (Mullus surmeletus). The fish species offered for sale in the Fishery Products Market in quantities not less than 100 tons between 2020 and 2024 are: anchovy, horse mackerel, bonito, bluefish, chub mackerel, bogue, mullet, sardine, shad, bullet tuna, Atlantic bonito, sea bass, gilthead seabream, trout, white grouper, salmon, whiting, red mullet, anglerfish, hake, pink shrimp, imported mackerel, and imported salmon. In this study, the physical structure and operation of the Istanbul Metropolitan Municipality Gürpınar Seafood Market Complex and the seafood caught between January 2020 and December 2024 were examined; the annual quantities and prices of the products brought to the market, both by species and in total, in kilograms were analyzed. The total production amount of seafood from fishing in Türkiye and the production amounts of important pelagic and demersal species were compared. It was found that there were changes in the quantities of seafood released to the market by years, and that most of the seafood offered for sale originated from marine fishing. As a result, although the aquaculture sector in our country has shown developments over the years in terms of both quantity and the species being cultivated, it is still understood that the amount of seafood sales based on fishing continues to occupy a more significant place. Since the seafood market from which the study data were obtained is the largest in our country, it is thought that the results obtained here represent the quantity of seafood offered for sale in Türkiye.