Türkiye'de sürdürülebilirlik ve gayrimenkul: Yeşil binaların teorik rolü
The concept of sustainability and the theoretical role of green buildings in the Turkish real estat
- Tez No: 983643
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilirlik kavramının gayrimenkul sektöründeki önemini ve yeşil binaların Türkiye'deki rolünü incelemektedir. Küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel kirliliğin artışı gibi sorunlar, inşaat sektöründe çevre dostu uygulamaların gerekliliğini artırmıştır. Bu bağlamda, yeşil binalar; enerji verimliliği, su tasarrufu, karbon salımının azaltılması ve sağlıklı iç mekân koşullarının sağlanması gibi temel ilkeler çerçevesinde şekillenmektedir. Çalışmada, sürdürülebilirlik kavramının tarihsel gelişimi, uluslararası yeşil bina sertifika sistemleri (LEED, BREEAM, CASBEE, Green Star) ve Türkiye'deki uygulamalar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye'de yeşil bina uygulamalarının küresel trendleri takip etmesine rağmen, ulusal sertifika sistemlerinin eksikliği ve maliyet engelleri nedeniyle yaygınlaşmada sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, Enerji Kimlik Belgesi ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gibi yasal düzenlemeler bu dönüşümü desteklemektedir. Öne çıkan yeşil bina projeleri arasında ODTÜ Güneş Evi, İstanbul Sapphire, Ankara Gordion AVM ve Erzurum Redevco AVM yer almakta olup, bu projeler Türkiye'de sürdürülebilir yapı anlayışının gelişmekte olduğunu göstermektedir. Yeşil binalar, geleneksel binalara kıyasla daha düşük işletme maliyetleri, uzun vadeli yatırım getirileri, kira gelirlerinde artış ve sağlıklı yaşam alanları oluşturma gibi avantajlar sunmaktadır. Finansman açısından, yeşil tahviller, düşük faizli krediler ve kamu teşvikleri gibi sürdürülebilir finansman modellerinin önemi vurgulanmıştır. Türkiye'de yeşil bina uygulamalarının yaygınlaşmasını engelleyen başlıca faktörler arasında yüksek ilk yatırım maliyetleri, sürdürülebilir malzemelerin pahalı olması ve sektör paydaşlarının farkındalık eksikliği yer almaktadır. Ancak uzun vadede enerji ve su tasarrufu, bakım giderlerindeki düşüş ve yüksek piyasa değeri, yeşil binaları yatırım açısından avantajlı hale getirmektedir. Araştırma sonucunda görülüyor ki, yeşil bina uygulamalarının yaygınlaşması için kamu politikalarının güçlendirilmesi, finansal teşviklerin artırılması ve farkındalık çalışmalarına öncelik verilmesi gerekmektedir. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası düzenlemeler doğrultusunda, Türkiye'nin sürdürülebilir gayrimenkul sektöründe daha rekabetçi bir konuma ulaşması beklenmektedir. Yeşil binaların yasal zorunluluk haline getirilmesi ve finansal desteklerin artırılması, hem çevresel hedeflere ulaşmayı hem de ekonomik kalkınmayı destekleyen önemli bir dönüşüm süreci olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of the concept of sustainability in the real estate sector and the role of green buildings in Turkey. Problems such as global warming, depletion of natural resources and increase in environmental pollution have increased the necessity of environmentally friendly practices in the construction industry. In this context, green buildings; It is shaped within the framework of basic principles such as energy efficiency, water saving, reducing carbon emissions and ensuring healthy indoor conditions. In the study, the historical development of the concept of sustainability, international green building certification systems (LEED, BREEAM, CASBEE, Green Star) and practices in Turkey are discussed in detail. Although green building practices in Turkey follow global trends, it has been determined that their spread is limited due to the lack of national certification systems and cost barriers. However, legal regulations such as the Energy Identity Certificate and the Energy Performance Regulation in Buildings support this transformation. Prominent green building projects include METU Solar House, Istanbul Sapphire, Ankara Gordion AVM and Erzurum Redevco AVM, and these projects show that the understanding of sustainable building is developing in Turkey. Green buildings offer advantages such as lower operating costs, long-term investment returns, increase in rental income and creating healthy living spaces compared to traditional buildings. In terms of financing, the importance of sustainable financing models such as green bonds, low-interest loans and public incentives has been emphasized. The main factors that prevent the spread of green building practices in Turkey include high initial investment costs, the cost of sustainable materials and lack of awareness of sector stakeholders. However, in the long term, energy and water savings, decrease in maintenance costs and high market value make green buildings advantageous in terms of investment. As a result of the research, it is seen that in order for green building practices to become widespread, public policies should be strengthened, financial incentives should be increased and awareness activities should be given priority. In line with international regulations such as the European Green Deal and the Paris Climate Agreement, Turkey is expected to reach a more competitive position in the sustainable real estate sector. Making green buildings a legal obligation and increasing financial support will be an important transformation process that supports both achieving environmental goals and economic development.