Van ili Erciş ilçesinde yetiştirilen kavun ve karpuzların beslenme durumları ile ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of the nutritional status and heavy metal content of melons and watermelons grown in Erciş district, Van province
- Tez No: 983666
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Van ilinin Erciş ilçesinde kavun ve karpuz yetiştirilen alanlarda bitkilerin beslenme durumu ve trafik kaynaklı ağır metal içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Van ili ile Erciş ilçesi arasında kalan trafiğin yoğun ve transit geçişin sürekli olduğu Kozluca köyü civarında ve sahil şeridine paralel olarak kullanılan kavun ve karpuz tarımının yapıldığı 8 adet kavun tarlası ve 8 adet karpuz tarlasından 0-30 cm derinlikten 16 adet toprak örneği alınmıştır. Ayrıca aynı tarlalarda (8 kavun ve 8 karpuz) 4 tekrarlamalı olacak şekilde toplamda 64 adet bitkiden yaprak örnekleri alınmıştır. Laboratuvar analizleri sonucunda, araştırma alanındaki karpuz ve kavun tarlalarından alınan toprak örnekleri, hafif kumlu tınlı bünyeli, hafif alkali reaksiyonlu (7.04-8.27), hafif tuzlu (%0.08-0.42), düşük ve orta düzeyde organik madde (%1.74-2.23) içeriklidir. Diğer makro besin elementleri bakımından yeterli düzeyde bulunmuştur. Mikro besin elementi bakımından değerlendirildiğinde, toprakların Zn (0.16-0.45 mg kg-1) ve Mn (2.21-9.14 mg kg-1) bakımından yetersiz olduğu belirlenmiştir. Kavun tarlaları için incelenen bütün ağır metaller sınır değerlerinin altında bulunmuştur. Kavun ve karpuz bitkilerinde yapılan bitki besin elementleri analizleri sonuçlarına göre, karpuz bitkisinin P (%0.41-0.50) dışında incelenen makro besin elementleri ve Fe (36.81 mg kg-1) içerikleri yetersiz düzeyde bulunmuştur. Anayol kıyısındaki karpuz bitkisinde Cd (0.53 mg kg-1) ve Cr (1.61 mg kg-1) içerikleri sınır değerleri ile karşılaştırıldığında yüksek düzeyde belirlenmiştir. Kavun bitkisinin de yapılan analizler sonucunda incelenen makro besin elementi ve Fe (24.03-25.15 mg kg-1) içeriği düşük düzeyde belirlenirken anayol kıyısındaki bitki örneklerinde Cr (3.53 mg kg-1) ve Mo (11.38 mg kg-1) içerikleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Sonuç olarak, bitkilerde besin elementi yetersizlikleri ve bazı ağır metallerde kabul edilebilir sınır değerler ile karşılaştırıldığında yüksek konsantrasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the nutritional status and traffic-related heavy metal contents of plants in melon and watermelon-growing areas in the Erciş district of Van province. In the study, 16 soil samples were taken from 0-30 cm depth from 8 melon fields and 8 watermelon fields where melon and watermelon cultivation is done parallel to the coastline and around Kozluca village, where traffic is heavy and transit passage is continuous between Van province and Erciş district. In addition, leaf samples were taken from a total of 64 plants in the same fields (8 melons and 8 watermelons) with 4 replications. As a result of laboratory analyses, soil samples taken from watermelon and melon fields in the research area had a slightly sandy loam texture, slightly alkaline reaction (7.4-8.27%), slightly salty (0.08-0.42%), and low to moderate organic matter (1.74-2.23%) content. Other macronutrient levels were found as sufficient. When evaluated for micronutrients, the soils were found as deficient in Zn (0.16-0.45 mg kg-1) and Mn (2.21-9.14 mg kg-1). All heavy metals examined for melon fields were found as below the limit values. Other macronutrient levels were found as sufficient. When evaluated for micronutrients, the soils were found as deficient in Zn (0.16-0.45 mg kg-1) and Mn (2.21-9.14 mg kg-1). All heavy metals examined for melon fields were found as below the limit values. According to the results of plant nutrient analyses conducted on melon and watermelon plants, the contents of the macronutrients examined, except for P (0.41-0.50%) and Fe (36.81 mg kg-1), were found to be inadequate. Cd (0.53 mg kg-1) and Cr (1.61 mg kg-1) contents were found to be high compared to the limit values in watermelon plants along the highway. Analyses of melon plants also revealed low levels of macronutrient elements and Fe (24.03-25.15 mg kg-1), while high levels of Cr (3.53 mg kg-1) and Mo (11.38 mg kg-1) were found in plant samples along the highway. Consequently, nutrient deficiencies and high concentrations of some heavy metals compared to acceptable limit values were found in the plants. As a result, nutrient deficiencies and high concentrations of some heavy metals compared to acceptable limit values were detected in plants.