Japon bıldırcınlarında erkek-dişi birlikte yaşama süresinin yumurta verim özellikleri ve kuluçka performansına etkisi
Effect of male-female cohabitation duration on egg production characteristics and incubation performance in Japanese quails
  1. Tez No: 983677
  2. Yazar: MURAT YALÇIN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,damızlık bıldırcınlarda(Coturnix coturnix japonica) erkek-dişi birlikte yaşama sürelerinin yumurta verim özellikleri ile kuluçka parametreleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür.Araştırma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Tavukçuluk Birimi Bıldırcın Ünitesinde yürütülmüştür. Deneme materyali civcivler Bıldırcın Ünitesinde yetiştirilen damızlık hayvanlardanelde edilmiştir. Damızlık hayvanlardan kuluçka faaliyeti sonunda elde edilen 500adet civciv beş hafta büyütülerek denemenin hayvan materyali oluşturulmuştur. Beşinci hafta sonunda canlı ağırlıkları benzer 108 dişi ve 36 erkek birey deneme materyali olarak belirlenerek yumurtlama kafeslerine yerleştirilmiştir. Seçilen damızlık bireyler her grupta 36 erkek/12 dişi olacak şekilde üç gruba ayrılmış ve her grup da dört tekerrürlü olarak planlanmıştır. Kontrol grubu olan 1. gruperkek ve dişiler sürekli birlikte yaşamış, 2. gruptaki erkekler haftada bir gün 24 saat dişilerle yaşamış ve 3. gruptaki erkekler ise haftanın iki günü dişilerle birlikte yaşamıştır. Tüm deneme gruplarına yumurtlama dönemi boyunca %17 ham protein ve 2750 kcal/kg ME içeren ticari yumurta yemi ile beslenmiştir.Büyütme döneminden sonra yumurtlama döneminde hayvanlara 16 saat doğal+yapay aydınlatma uygulanmıştır. Denemeye5. hafta yaşta başlanmış 19. haftada sonlandırılmış, dolayısıyla deneme toplam 14 hafta devam etmiştir. Haftalık yem tüketimi erkek dişi sürekli birlikte yaşayan, haftada bir gün ve haftada iki gün yaşayan gruplarda sırasıyla 27.61, 33.33 ve31.94 g olarak belirlenmiş olup istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P<0.05). Yemden yararlanma oranı bakımından ise aynı sıraya göre 3.04, 3.45 ve 3.31 olarak hesaplanmış olup önemli bulunmamıştır (P>0.05). 14 haftalık deneme sonundayumurta ağırlıkları ve yumurta verimleri bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık görülmemiştir (P>0.05). Deneme gruplarında hayvanların 13-14 haftalık yaşlarında bir hafta süresince kuluçkalık yumurta toplanmış ve kuluçka makinesine yerleştirilmiştir. Kuluçka sonunda ise kuluçka parametreleri hesaplanmıştır. Kuluçka sonunda gruplar arasında döllülük oranı ve kuluçka randımanı istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Kuluçka randımanı kontrol grubunda %74.15, haftada bir ve haftada iki kez birlikte olan gruplarda ise sırasıyla %71.33 ve %69.2; döllülük oranı aynı sırayla %86.69, %84.84 ve %82.15 ve çıkış gücü ise %87.84, %88.90 ve %85.0 olarak belirlenmiştir. Deneme sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde erkek bireylerin dişilerin yanında kalma sürelerinin özellikle kuluçka sonuçları ve yem tüketimlerinin önemli olduğu belirlenmiştir. Diğer performans değerlerinde ise önemli bir farklılık bulunmamıştır. Bu araştırmada her ne kadar hayvan refahı parametreleri alınmamış olsa da bundan sonraki çalışmalarda erkek-dişi birlikte yaşama süresinin hayvan refahına olan etkisi üzerine çalışılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of male-female cohabitation periods in breeding quails (Coturnix coturnix japonica) on egg production characteristics and incubation parameters. The study was conducted at the Quail Unit of the Poultry Unit, Research and Application Farm, Faculty of Agriculture, Çukurova University. The experimental material, chicks, were obtained from breeding animals raised at the Quail Unit. Five hundred chicks obtained from breeding animals at the end of the incubation period were raised for five weeks to form the animal material for the experiment. At the end of the fifth week, 108 females and 36 males with similar live weights were selected as experimental material and placed in laying cages. The selected breeding individuals were divided into three groups with 36 males and 12 females in each group, and each group was planned with four replicates. The control group (Group 1) consisted of males and females living together continuously, the males in Group 2 lived with the females for 24 hours once a week, and the males in Group 3 lived with the females two days a week. All experimental groups were fed commercial layer feed containing 17% crude protein and 2750 kcal/kg ME throughout the laying period. After the growing period, animals were provided with 16 hours of natural + artificial lighting during the laying period. The study began at 5 weeks of age and ended at 19 weeks, thus lasting a total of 14 weeks. Weekly feed consumption was determined to be 27.61, 33.33, and 31.94 g, respectively, in groups of males and females living together continuously, living together one day per week, and living together two days per week, and was found to be statistically significant (P<0.05). In terms of feed utilization rate, the values were calculated as 3.04, 3.45, and 3.31, respectively, and were not found to be significant (P>0.05). At the end of the 14-week experiment, no significant difference was observed between the groups in terms of egg weight and egg production (P>0.05). Hatching eggs were collected from the experimental groups for one week at 13-14 weeks of age and placed in an incubator. At the end of incubation, the incubation parameters were calculated. At the end of incubation, the fertility rate and hatchability were found to be statistically significant between the groups. Hatchability was 74.15% in the control group, 71.33% and 69.2% in the groups that were together once a week and twice a week, respectively; The fertility rate was determined to be 86.69%, 84.84%, and 82.15%, respectively, and the hatchability from fertilized eggswas determined to be 87.84%, 88.90%, and 85.0%, respectively. When the results obtained at the end of the experiment were evaluated, it was determined that the length of time males remained with females was particularly important in terms of hatching results and feed consumption. No significant differences were found in other performance values. Although animal welfare parameters were not included in this study, it is recommended that future studies investigate the effect of male-female cohabitation time on animal welfare.