Subklinik hipotiroidi ve tedavi sonrası ötiroid dönemde böbrek fonksiyon testlerindeki değişimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in renal function tests in subclinical hypothyroidism and the post-treatment euthyroid period
  1. Tez No: 983688
  2. Yazar: MERVE SEVİL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TUTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tiroid hormonlarının böbrek fonksiyonları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Hipotiroidi ile glomerüler filtrasyon hızı (GFH) arasında olumsuz ilişki olduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Ancak, subklinik hipotiroidinin (SH) böbrek fonksiyon testleri ve serum elektrolit düzeyleri üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, SH bulunan bireylerde, levotiroksin (LT4) tedavisi sonrası ötiroid hale gelindiğinde eGFH'daki değişimi ve böbrek fonksiyon testleri üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Bu araştırma, tek merkezli retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 01.01.2023 – 01.01.2025 tarihleri arasında SH tanısı almış hastaların verilerinin incelenmesiyle yürütülmüştür. Katılım kriterleri kapsamında, yaşı 18 ile 65 arasında değişen ve SH tanısı konmuş bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm tanılar, klinik bulgular ve laboratuvar değerleri dikkate alınarak iç hastalıkları uzmanları tarafından doğrulanmıştır. Hastalara ait şu parametreler değerlendirmeye alınmıştır: • Tiroid fonksiyon testleri: Tiroid stimüle edici hormon, serbest Triiodotironin, serbest Tiroksin • Elektrolit düzeyleri: sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfat, magnezyum • Diğer biyokimyasal testler: Albümin • Böbrek fonksiyon testleri: Üre kreatinin, eGFH • Demografik verileri (yaş, cinsiyet) de analiz edilmiştir. Veriler, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) aracılığıyla temin edilmiş ve tüm hasta bilgileri etik kurallar ve gizlilik ilkelerine uygun şekilde işlenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 27.0 (IBM, ILL, ABD) paket programı kullanılarak yapıldı. Değişkenlerin normal dağılımına uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Kolmogorov–Smirnov testi) kullanılarak incelendi. Tanımlayıcı istatistikler normal dağılan sayısal verilerde ortalama ve standart sapma, normal dağılım göstermeyenlerde median (ortanca) ve çeyrekler arası mesafe (IQR), kategorik verilerde sayı ve yüzde şeklinde ifade edildi. Normal dağılan sayısal değişkenler çalışma başlangıç ve son değerleri Eşleştirilmiş T-Testi ile normal dağılmayan çalışma başlangıç ve son değerleri ise Wilcoxon İşaretli Sıralama Testi kullanılarak yapıldı. Kategorik veriler 2 grup arasında 'Ki- kare testi' ya da 'Fisher's Exact Test' kullanılarak değerlendirildi. Korelasyon analizlerinde dağılım durumuna uygun olacak şekilde Pearson ya da Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: SH tanısı alan hastalarda, tedavi sonrası serum kreatinin düzeyleri tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde düşük bulunurken (p < 0,001), eGFH düzeyleri anlamlı şekilde artmıştır (p < 0,001). Ayrıca, eGFH'deki artış yüzdeleri ile kreatinin düzeylerindeki düşüş yüzdeleri arasında anlamlı ve güçlü pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir (r = 0,664, p < 0,001). TSH düzeylerindeki düşüş yüzdesi ile eGFH'deki artış yüzdesi arasında da anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gözlenmiştir (r = 0,252, p = 0,011). Buna karşın, kreatinin ve TSH düzeylerindeki düşüş yüzdeleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlılık sınırına yakın olmakla birlikte, anlamlı bulunmamıştır (r = -0,144, p = 0,153). Öte yandan, tedavi öncesi ve sonrası dönemlerde serum sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve albümin düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuçlar: Bu çalışmada, SH tanısı alan hastalarda tedavi sonrası elektrolit düzeyleri ve böbrek fonksiyonları değerlendirilmiştir. Serum kreatinin ve eGFH değerleri tedavi öncesi ve sonrası dönemde referans aralıklar içinde kalmakla birlikte, tedavi sonrasında kreatinin düzeylerinde anlamlı bir azalma, eGFH değerlerinde ise anlamlı bir artış gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, SH olgularında tedavi sonrası böbrek fonksiyonlarının anlamlı olarak düzeldiğini işaret etmektedir. Bu hasta grubunda yalnızca tiroid fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi yeterli olmayıp, özellikle serum kreatinin ve eGFH gibi renal belirteçlerin de tedavi sürecinde izlenmesi, hastaların fizyolojik yanıtlarının bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Böylece, tiroid hormon replasman tedavisinin yalnızca endokrinolojik hedefler doğrultusunda değil, aynı zamanda potansiyel renal koruyucu etkileri açısından da optimize edilmesi mümkün hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Thyroid hormones are known to influence kidney function. Several studies have demonstrated a negative relationship between hypothyroidism and glomerular filtration rate (eGFR). However, research investigating the effects of subclinical hypothyroidism (SH) on kidney function tests and serum electrolyte levels is limited. This study aims to evaluate the changes in eGFR and the impact on kidney function tests following levothyroxine (LT4) treatment in individuals with SH who achieve a euthyroid state. Materials and Methods: This is a single-center, retrospective, observational study conducted at Ankara Sanatoryum Training and Research Hospital. The data of patients diagnosed with subclinical hypothyroidism between January 1, 2023, and January 1, 2025, were analyzed. Patients aged between 18 and 65 years with a confirmed diagnosis of subclinical hypothyroidism were included in the study. All diagnoses were verified by internal medicine specialists based on clinical findings and laboratory results. The following parameters were evaluated: • Thyroid function tests: TSH, free T3, free T4 • Electrolytes: Potasium, calcium, sodium, phosphate, magnezium • Biochemical markers: Albumin • Renal function tests: ürea, creatinine, estimated glomerular filtration rate (eGFR) • demographic characteristics (such as age and sex) were included in the analysis. All data were obtained from the Hospital Information Management System (HIMS) and processed in accordance with data confidentiality and ethical standards. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0 (IBM, IL, USA). The normality of variables was assessed by visual methods (histograms and probability plots) and analytical tests (Kolmogorov–Smirnov test). Descriptive statistics were presented as mean ± standard deviation for normally distributed numerical variables, and as median with interquartile range (IQR) for non-normally distributed variables. Categorical variables were expressed as counts and percentages. Comparisons between baseline and post-treatment values for normally distributed numerical variables were conducted using the paired samples t-test, while the Wilcoxon signed-rank test was applied for variables that were not normally distributed. For categorical variables, differences between groups were evaluated using the Chi-square test or Fisher's Exact Test when appropriate. Correlation analyses employed Pearson or Spearman correlation coefficients, depending on the distribution characteristics of the variables. Results: In patients diagnosed with SH, post-treatment serum creatinine levels were found to be significantly lower compared to pre-treatment values (p < 0.001), while eGFR levels showed a significant increase (p < 0.001). Additionally, a strong and significant positive correlation was detected between the percentage increase in eGFR and the percentage decrease in creatinine levels (r = 0.664, p < 0.001). A significant positive correlation was also found between the percentage decrease in TSH levels and the percentage increase in eGFR (r = 0.252, p = 0.011). Conversely, the correlation between the percentage decreases in creatinine and TSH levels was not statistically significant, although it approached significance (r = -0.144, p = 0.153). Furthermore, no significant differences were identified in serum sodium, potassium, calcium, phosphorus, magnesium, and albumin levels between the pre-treatment and post-treatment periods. Conclusions: In this study, electrolyte levels and kidney function were evaluated in patients diagnosed with SH following treatment. Although serum creatinine and eGFR values remained within the reference ranges before and after treatment, a significant decrease in creatinine levels and a significant increase in eGFR were observed post-treatment. These findings highlight that treatment of SH significantly improves renal functions. In this patient group, assessing only thyroid function tests is insufficient; monitoring renal markers such as serum creatinine and eGFR during the treatment process allows for a more comprehensive evaluation of patients' physiological responses. Consequently, thyroid hormone replacement therapy can be optimized not only based on endocrinological targets but also considering its potential renal protective effects.