Farklı al alaşımlarımdan sıcak presleme ile üretilen TiC takviyeli kompozitlerde takviye elemanlarına yapılan kaplamanın aşınma özelliklerıne etkisi
Effect of coating on reinforcement elements on wear properties of TiC reinforced composites produced from different al alloys by hot pressing
  1. Tez No: 983689
  2. Yazar: ŞAFAK ÜLGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada toz metalurjisi yöntemiyle vakum sıcak presleme kullanılarak %5 TiC takviyeli AA5083; AA6061 ve AA7075 Alüminyum alaşımlı kompozitler üretilmiştir. Üretimi yapılacak olan kompozitlerde kullanılacak takviye (TiC) elemanlarının bir kısmına Ni-P kaplaması yapılmıştır. Kompozit üretimi için elde edilen takviye elemanları kullanılarak 3 eksenli karıştırıcıyla 45 dakika süreyle harmanlama işlemi yapılmıştır. Ardından vakum sıcak presleme yöntemi kullanılarak 560 °C sıcaklıkta 45 MPa basınç ile grafit kalıp içerisinde sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Sıcak presleme ile 15 mm çapında ve 25 mm boyunda silindirik kesitli kompozit numuneler üretilmiştir. Üretimi yapılan kompozit numunelerin yoğunluk, mikroyapı, mikro sertlik ve aşınma özellikleri incelenmiştir. Farklı alaşım türlerinin ve takviye elemanlarına yapılan kaplamanın mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Takviye elemanlarına Ni-P kaplama yapılan tüm kompozitlerde yoğunluk ve sertlik değerleri artmış, aşınma hacim kayıpları azalmıştır. En yüksek aşınma hacim kayıpları Ni-P kaplanmamış takviye elemanlarına sahip AA6061 alaşımlı kompozit numunelerinden elde edilmiştir. En düşük aşınma hacim kayıpları ise Ni-P kaplanmış AA5083 alaşımlı kompozit numunelerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5% TiC reinforced AA5083, AA6061 and AA7075 aluminum alloy composites were produced using vacuum hot pressing using powder metallurgy method. Some of the reinforcement (TiC) elements to be used in the composites to be produced were Ni-P coated. The obtained reinforcement elements for composite production were blended in a 3-axis mixer for 45 minutes. Then, the compression process was carried out in a graphite mold at 560 ° C and 45 MPa pressure using vacuum hot-pressing method. Cylindrical cross-section composite samples with a diameter of 15 mm and a length of 25 mm were produced by hot pressing. The density, microstructure, microhardness, and wear properties of the produced composite samples were investigated. The effects of different alloy types and the coating applied to the reinforcement elements on the microstructure and mechanical properties were determined. In all composites with Ni-P coating on the reinforcement elements, the density and hardness values increased, and wear volume losses decreased. The highest wear volume losses were obtained from AA6061 alloy composite samples with uncoated Ni-P reinforcement elements. The lowest wear volume losses were obtained from AA5083 alloy composite samples with Ni-P coating.