Türkiye'de doğal olarak yetişen sarıçam (Pinus silvestris L.) odunlarının değişik yetişme ortamlarındaki iç morfolojik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 9838
  2. Yazar: NURGÜL AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİME MEREV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- Yi - ÖZET Çalışmada Türkiye'de doğal olarak yetişen Sarıçamlardan araştırma materyali alınırken en iyi yetişme ortamları Ye farklı bir yöre olarak da sahile en yakın kesimlerden biri seçilmiştir. Sarıçam odununun iç morfolojik özellikleri çalışmanın esasını kapsamaktadır. iç yapıya ait bulgular, ağaçta 1.30 m 'de ve 20-30 yıllık halkayı kapsayan materyaller üzerin de çalışılarak ortaya konmuştur. iç yapıda traheitlerin mm 'deki sayıları, uzunlukları, genişlikleri, lümen genişlikleri, çeper kalınlıkları, kenarlı geçitler, özışınlarının mm 'deki, mm 'deki sayıları, hücre olarak yükseklikleri, karşılaşma yerlerindeki geçitlerin çapları, reçine kanallarının dağılışları, teğetsel ve radyal çapları araştırılmıştır. Araştırmalar, yöresel ve yükseltilere göre yürütülmüş ve bazı sonuçlar istatistiksel analizlerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
- VII - SUMKAEÎ The trees were chosen from the most suitable localities and also from the.coastal areas in different growing places. The discs were taken at the 1,30 m height. The specimens were prepared from the parts between 20th and 30th growth rings. The Internal morphological properties are the main interest of the study. p Width, lengths and numbers of tracheids in mm, width of lumens, thickness of cell wall. Tangential and radial diameters of tracheids in early and latewoods, numbers of p rays in mm and the heights as cells, diameters of pits in cross - fields, distribution, tangential and radial diameters of resin canals were investigated in the study. Localities and altitudes, were given due importance in the course of the study.