Driver drowsiness and fatigue detection using physiological measurements
Fizyolojik ölçümler kullanılarak sürücü uyuşukluk ve yorgunluk tespiti
  1. Tez No: 983729
  2. Yazar: MUSTAFA BORAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İSTANBULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sürücü yorgunluğu ve uykululuk hali, trafik kazalarının başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilmekte olup, mevcut algılama sistemlerinin çoğu yalnızca fizyolojik sinyaller ya da kamera tabanlı davranışsal göstergelere odaklandığından gerçek sürüş koşullarında yeterli güvenilirliği sağlayamamaktadır. Bu çalışma, sürücünün durumunu gerçek zamanlı olarak değerlendirebilmek amacıyla fizyolojik ölçümler ile görüntü işleme tabanlı davranışsal analizleri bütünleştiren çok modlu bir izleme sistemi sunmaktadır. Fizyolojik alt sistem, ECG, galvanik deri tepkisi (GSR) ve periferik oksijen saturasyonu (SpO₂) verilerini toplayarak kalp atım hızı, HRV-türevli metrikler ve otonom sinir sistemi dengesini yansıtan LF/HF oranını hesaplamaktadır. Buna paralel olarak Raspberry Pi platformu üzerinde çalışan görüntü işleme modülü, PiCamera aracılığıyla göz kırpma dinamiklerini, göz kapanma örüntülerini (PERCLOS) ve esneme hareketlerini belirlemek için yüz işaretleyici noktalarını analiz etmektedir. Tüm sensör akışları zaman açısından senkronize edilmekte ve 1 Hz frekansında kaydedilmekte; daha sonra kısa süreli davranışsal değişimleri uzun süreli fizyolojik eğilimlerle birleştiren bulanık mantık tabanlı bir çıkarım modeli ile değerlendirilerek sürekli bir yorgunluk skoru üretilmektedir. Elde edilen bulgular, önerilen hibrit mimarinin erken dönem uyanıklık azalmasını yüksek kararlılıkla saptayabildiğini ve uzun yol sürüş testlerinde öznel uykululuk düzeyleri ile güçlü bir uyum sergilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, sistemin gerçek zamanlı sürücü yorgunluk tespiti için düşük maliyetli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir çözüm sunma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Driver fatigue and drowsiness are recognized as major contributors to road accidents, yet most existing detection systems rely on either physiological signals or camera-based behavioral cues alone, limiting their reliability in real-world driving conditions. This study presents a fully integrated, multimodal driver-state monitoring system that combines physiological measurements with vision-based behavioral analysis to provide continuous, real-time fatigue assessment. Physiological data—including electrocardiography (ECG), galvanic skin response (GSR), and peripheral oxygen saturation (SpO₂)—are acquired through an Arduino-based subsystem, enabling the extraction of heart rate, HRV-derived indices, and the LF/HF autonomic balance. In parallel, a Raspberry Pi platform processes facial landmarks using a PiCamera to estimate blink dynamics, eye closure patterns (PERCLOS), and yawn-related mouth movements. All streams are time-synchronized and recorded at 1 Hz, then evaluated through a fuzzy-logic inference model that fuses short-term behavioral fluctuations with longer-term physiological trends. The results demonstrate that the proposed hybrid architecture can detect early signs of reduced alertness with high stability, exhibiting strong agreement with subjective sleepiness levels in extended on-road tests. These findings highlight the system's potential as a low-cost and scalable solution for enhancing road safety through real-time driver fatigue monitoring.