Bir kanadın çok disiplinli tasarım optimizasyonu
Multi dislipcinary optimization of a wing
  1. Tez No: 98379
  2. Yazar: HAKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
BİR KANADIN ÇOK DİSİPLİNLİ TASARIM OPTİMİZASYONU ÖZET Bu çalışmada görev ve performans gereksinimleri verilen bir uçak kanadının aerodinamik, yapısal ve mukavemet disiplinleri altoda tasarım optimizasyonu yapılmıştır. Başlangıç tasarım aşamasında öncelikle çok disiplinli optimizasyona (MDO) ilk girdiyi verecek sabitler ve değişkenlerin kabulü ve tespiti yapılmıştır. Güç yüklemesinin tahmininde benzer tip önceden inşaa edilmiş insansız hava araçları incelenmiştir. Performansı etkileyen diğer önemli bir faktör olan kanat yüklemesi, tutunma kaybı hızına göre hesaplanmıştır. Bir çok istatistiksel veriye ve tecrübeye dayalı bu işlem geleneksel tasarım olarak da adlandırılabilir. Bu ilk tasarım aşamasından sonra kanat haricindeki gövde, kuyruk, iniş takımları gibi elemanlar sabit tutulmuş ve uçak performansının başlıca unsuru olan kanadın tasarım metodu üzerinde durulmuştur. Kanadın yapısal modelinde kanadın yansı için ince cidarlı ankastre kiriş yaklaşımı yapılmış, taşıma ve sürükleme kuvvetlerinin hesaba katılmasıyla kanat kökünde oluşan maksimum normal gerilme ve burulma gerilmesi tespit edilmiştir. Kanat kabuk yapı kalınlığının her kesitte sabit olduğu kabul edilmiştir. Maksimum gerilmelerin tespitinde taşımanın ve uçak hızının maksimum olduğu yük durumu dikkate alınmıştır. Kanat kesit atalet momentleri, profil eğrisi küçük lineer parçacıklara bölünerek hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda ADS optimum tasarım programı üzerine bir program yazılmış ve optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon stratejisi olarak genişletilmiş ceza fonksiyonunun kullanılmasıyla kısıtlamak problem kısıtlamasız hale getirilmiş, optimizasyon tekniği olarak Davidon-Fletcher-Powell yöntemi, tek boyutlu araştırma yönü olarak alto bölüm yöntemi ve polinomsal interpolasyon kullanılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
MULTI DISCIPLINARY OPTIMIZATION OF A WING SUMMARY In this study, for given mission requirements, design optimization of awing under aerodynamic, structural and performance disciplines was performed. At the beginning of the design process, design constants and variables which will be the initial data for multi disciplinary optimization(MDO) were determined. In the assuption of the power loading, some of the similar type unmanned aircrafts which were built uo before were exemined. The wing loading, other important factor which is affecting the performans was calculated depends on stall speed. This prosses is called as traditional design. After this step, keeping the effects of the components such as fuselage, tail and landing gears have been fixed and the wing design, which is most dominant feature effecting overall performance of the aircraft, was emphasized. While establishing the structural model of the wing, only half of the wing was considered. Additionaly, the wing was modelled as a thin walled closed section beam which is cantilevered. Then the normal and the shear strains and stresses at the cantilever point were calculated knowing lift and drag forces. The tickness of shell structure of the wing is considered to be constant at all cross sections. The load statement which in lift and velocity are maximum were taken under attention while determining the maximum stresses. Cross sectional inertia moments of the beam were calculated by dividing the actual cord of the wing into small lineer elements. At the conclusion stage of the study, a computer program was written based on ADS optimum design software and multi disciplinary optimization process was performed. The constraint problem was transformed to sequential unconstraint problem by using extended penalty function method, Davidon-Fletcher-Powell method was used as an optimization technic and Golden Section Method followed by polynomial interpolation was used as one dimensional search method. xn