Yapay zeka tabanlı sosyal medya reklamlarının WOM etkisi ve marka sadakati üzerindeki rolü
The role of artificial intelligence-based social media ads on WOM effect and brand loyalty
  1. Tez No: 983804
  2. Yazar: MOHAMMAD KHODAVERDIZADEH GHARABAGHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim ve Dijital Medya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yapay zekâ tabanlı sosyal medya reklamlarının tüketicilerin ağızdan ağıza iletişim (WOM) davranışı ve marka sadakati üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmada regresyon analizi, korelasyon, temel bileşenler analizi (PCA), kümeleme ve karar ağacı yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yapay zekâ destekli reklamların WOM davranışını anlamlı biçimde artırdığı, WOM'un da marka sadakati üzerinde pozitif bir etkisi bulunduğu görülmüştür. Ayrıca, yapay zekâ reklam algısının marka sadakatini doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Bu çalışma, dijital pazarlama stratejilerinde yapay zekânın rolüne ilişkin literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of artificial intelligence–based social media advertisements on consumers' word-of-mouth (WOM) behaviour and brand loyalty. Regression analysis, correlation, principal component analysis (PCA), clustering methods, and decision tree models were used to analyse the data. The findings indicate that AI-driven advertisements significantly enhance WOM behaviour, which in turn positively affects brand loyalty. Additionally, AI advertising perception was found to have a direct influence on brand loyalty. This study contributes to the literature by providing empirical evidence on the role of artificial intelligence in digital marketing strategies.