Akut koroner sendromlu hastalarda acil izole koroner bypass operasyonunun analizi, kısa ve orta dönem sonuçlarının araştırılması
Analysis of emergency isolated coronary bypass surgery in patients with acute coronary syndrome, evaluation of short- and medium-term outcomes
- Tez No: 983803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 27 Ocak 2009 ile 13 Şubat 2014 tarihleri arasında 5 yıl boyunca Akut MI sonrası acil koroner angiografiye alınan USAP, NonST-MI, STEMI ve Kardiyojenik şok tanılı hastalarda PKG uygulansın/uygulanmasın acil izole koroner bypass operasyonuna alınan 138 hasta seçilmiştir. Bilimsel kurulunun onayı ile hastaların preop ve postop verileri prospektif, çalışmaya alınan önceki hastaların ise retrospektif olarak veri tabanları taranmıştır. Elektif yapılan operasyonlar ve CABG'ye eşlik eden operasyon yapılan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri retrospektif olarak dosya bilgilerinden tarandı. Hastaların risk skorlaması Euroscore-2 ve Türkscore parametrelerine göre yapıldı. Acil CABG operasyonunun orta dönem sonuçlarını belirlemek amacıyla postop hayatta kalan hastalara operasyondan en az 3 ay sonra LVEF fonksiyonunun değerlendirilmesi için yapılan TEE sonuçları çalışmaya dahil edildi. Sonuç olarak, acil CABG operasyona alınan hastaların çoğunun erkek olduğu, en çok acil CABG'ye alınan hasta gurubunun STEMI geçirdiği, sigara kullananımın oldukça yüksek olduğu, en çok eşlik eden komorbit hastalığın hipertansiyon olduğu görüldü. Türkscore ve Euroscore-2'nin mortaliteyi belirlemekteki etkinlikleri ROC eğrisi ile kıyaslandı. İki skorlama sistemi kıyaslandığında Türkscore ve Euroscore-2 mortaliteyi öngörmede benzer bulundu (p>0.05). Tanılara göre IABP ve inotrop kullanma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p<0.01). Şok tanılı olgularda inotrop ve IABP ihtiyacı diğer tanı gruplarına göre anlamlı şekilde yüksek saptandı. Acil CABG operasyonlarında ortalama 3 damar bypass yapıldığı ve LİMA kullanımının daha fazla olduğu görüldü. LİMA kullanım durumuna göre operasyon süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamasına rağmen LİMA kullanılmayan grupta kross süresi, LİMA kullanılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek görüldü (p<0.05). Sonuç olarak da LİMA kullanılmayan grupta mortalite oranı, LİMA kullanılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek saptandı. Troponin seviyesi yüksek iken operasyona alınan hastaların mortalite oranının belirgin yüksek olduğu, MI ile operasyon saati arasındaki süresinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Acil CABG operasyonu geçiren hastalarda kan veya kan ürünü kullanımının oldukça yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we examined patients who underwent emergency coronary angiography at the Department of Cardiovascular Surgery, Dr. Siyami Ersek Chest, Heart, and Vascular Surgery Education and Research Hospital between January 27, 2009, and February 13, 2014, over a period of 5 years. With the approval of the scientific committee, the preoperative and postoperative data of the patients were prospectively collected, while the data of the patients included in the study were retrospectively retrieved from the databases. Elective surgeries and patients who underwent surgery accompanying CABG were excluded from the study. The patients' preoperative, intraoperative, and postoperative data were retrospectively retrieved from their files. The patients' risk scores were calculated according to the Euroscore-2 and Türkscore parameters. To determine the mid-term results of emergency CABG, the TEE results performed at least 3 months after the operation to evaluate LVEF function in postoperative survivors were included in the study. In conclusion, it was observed that most patients undergoing emergency CABG were male, the group most frequently undergoing emergency CABG had STEMI, smoking prevalence was quite high, and the most common comorbid condition was hypertension. The effectiveness of Türkscore and Euroscore-2 in determining mortality was compared using the ROC curve. When the two scoring systems were compared, Türkscore and Euroscore-2 were found to be similar in predicting mortality (p>0.05). There was a statistically significant difference in the use of IABP and inotropes according to diagnosis (p<0.01). The need for inotropes and IABP was significantly higher in cases diagnosed with shock compared to other diagnostic groups. It was observed that an average of 3 bypasses were performed in emergency CABG operations and that LIMA was used more frequently. Although there was no statistically significant difference in operation times based on LIMA usage, cross-clamp time was statistically significantly higher in the group without LIMA compared to the group with LIMA (p<0.05). Consequently, the mortality rate was statistically significantly higher in the group without LIMA compared to the group with LIMA. It was observed that the mortality rate was significantly higher in patients who underwent surgery with elevated troponin levels, and that the time between MI and surgery was statistically significant. It was found that the use of blood or blood products was significantly higher in patients undergoing emergency CABG surgery.