Türkiye'de okuma becerileri ve PISA: Bir meta-sentez çalışması
Reading skilss and PISA in Turkiye: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 983840
  2. Yazar: FEYZA NUR UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KANIK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2018-2024 yılları arasında PISA ve okuma becerileri üzerine yapılmış nitel ve karma yöntemle gerçekleştirilmiş çalışmaları meta-sentez yöntemiyle sistematik olarak derlemek ve analiz etmektir. Araştırmanın kapsamını belirtilen dönemde yayımlanmış PISA ve okuma becerilerini konu alan 16 nitel ve karma yöntemli lisansüstü tez ve makale oluşturmaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden meta-sentez deseni kullanılmış; veriler tematik analiz tekniği ile çözümlenerek ortak temalar, çelişkili bulgular ve öneriler ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'deki PISA odaklı araştırmaların ağırlıklı olarak doküman incelemesine dayandığını ve öğretmen-öğrenci gibi saha temelli çalışmaların sınırlı olduğunu göstermiştir. Bulgular, PISA'nın ulusal eğitim sistemi içindeki temel ögeleri değerlendirmede bir karşılaştırma ölçütü olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. PISA'nın ölçüt olarak alındığı bu değerlendirmelerde LGS Türkçe sorularının, öğretim programı kazanımlarının ve ders kitaplarının PISA'nın hedeflediği üst düzey okuma becerilerini yeterli düzeyde karşılamadığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin PISA değerlendirme kriterlerine yönelik algılarında ve LGS Türkçe sorularının yeterlik düzeylerine ilişkin araştırma bulgularında görülen farklılıklar, alan yazınındaki dikkat çekici çelişkiler arasında yer almaktadır. Bu meta-sentez, Türkiye'de ve okuma becerileri üzerine yürütülen çalışmaların temel araştırma eğilimlerini, metodolojik yönelimlerini, sonuçlarını ve önerilerini ortaya koyarak alan yazınına bütüncül bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically compile and analyze studies conducted in Türkiye between 2018 and 2024 on PISA and reading skills using qualitative and mixed methods, using the meta-synthesis method. The scope of the study consists of 16 postgraduate theses and articles published during the specified period that address PISA and reading skills using qualitative and mixed methods. In this study, the meta-synthesis design was used from among qualitative research methods; the data were analyzed using thematic analysis techniques to reveal common themes, conflicting findings, and recommendations. The results of the study showed that PISA-focused studies in Türkiye are predominantly based on document reviews and that field-based studies such as teacher-student studies are limited. The findings revealed that PISA is used as a benchmark for evaluating the fundamental elements of the national education system. In these evaluations, where PISA is used as a benchmark, it was determined that LGS Turkish questions, curriculum outcomes, and textbooks do not sufficiently meet the higher-order reading skills targeted by PISA. Furthermore, the differences observed in teachers' perceptions of PISA assessment criteria and research findings regarding the adequacy of LGS Turkish questions are among the notable contradictions in the literature. This meta-synthesis provides a holistic view of the literature by presenting the basic research trends, methodological orientations, results, and recommendations of studies conducted in Türkiye on reading skills.