Gülten Akın şiirinde ikinci yeni izleri
The second new traces in Gülten Akın's poetry
- Tez No: 983839
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEKŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
2008 yılında, yaşayan en büyük Türk şairi seçilen Gülten Akın Türk şiirinin geleneksel ve modern şiir tekniklerini harmanlayarak kullanan 1950 sonrası Cumhuriyet Dönemi kadın şairlerimizdendir. 57 yıllık sanat yaşamının başlangıcı İkinci Yeni şiirinin en etkin olduğu döneme denk gelir. Hem üslup hem tema hem de biçim yönünden kendi poetikasını oluşturan Akın'ın şiir evreninde hem kendisinin hem ulusunun var oluş mücadelesi bütün renkleriyle kendisini gösterir. Yaşadığı dönem gereği pek çok şiir akımın suyundan beslenen ama kendi yatağını oluşturan, kendi iç rüzgârı ile yola çıkıp destanlarla coşan, sessiz arka bahçelerde sakinleşen şiiri gölgesi uzun bir şiirdir. Arı duru soylu Türkçesi ile sehlimümteni örneğidir. Ulusal şiirin düşünce evreninden, halk şiirinin hem söyleyiş hem kültürel birikiminden, İkinci Yeni'nin dar, alışılmış kalıplarını yıkan imge anlayışından beslenmiştir. Alışılmamış bağdaştırma, çok katmanlı imge, dil kırılmaları, metaforlar, sinemasal unsurlar, yalnızlık, yabancılaşma gibi İkinci Yeni'nin Türk şiirine getirdiği unsurlar Gülten Akın şiirinde yer alan önemli özelliklerdir. Bu çalışmada Gülten Akın'ın sanatçı kişiliği, sanatını besleyen unsurlar, şiir estetiğinin kaynakları ve İkinci Yeni izleri üzerinde durulmuş, Gülten Akın şiirinde İkinci Yeni izleri aranmış, tespit edilen özelliklere uygun örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gülten Akın, who was chosen as the greatest living Turkish poet in 2008, is one of the female poets of the Republican Period after 1950, who blended traditional and modern poetic techniques of Turkish poetry. The beginning of her 57-year artistic career coincides with the period when the Second New poetry was most active. In the poetic universe of Akın, who created her own poetics in terms of style, theme and form, the struggle for existence of both herself and her nation is revealed in all its colors. Her poem, which feeds on the waters of many poetic trends due to the period in which she lived, but creates her own bed, sets off with her own inner wind, revels in epics, and calms down in quiet backyards, is a poem with a long shadow. It is an example of sehlimümteni with its pure, clear and noble Turkish. It is nourished by the universe of thought of national poetry, both the expression and cultural accumulation of folk poetry, and the understanding of imagery that breaks the narrow, familiar patterns of the Second New. The elements that the Second New brought to Turkish poetry such as unusual association, multi-layered imagery, language fractures, metaphors, cinematic elements, loneliness, alienation are important features in Gülten Akın's poetry. In this study, Gülten Akın's artistic personality, the elements that nourish her art, the sources of her poetic aesthetics and the traces of the Second New were emphasized, the traces of the Second New were sought in Gülten Akın's poetry and examples were given in accordance with the determined features.