Onkolojik hastalarda metastaztaramasında ve lenfomada tüm vücutdifüzyon ağırlıklı manyetik rezonansgörüntüleme ve PET/BT ile karşılaştırma
Comparison of whole-body diffusion-weighted magnetic resonance imaging and PET/CT in metastasis screening and lymphoma in oncologic patients
  1. Tez No: 983869
  2. Yazar: BETÜL AKDAL DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SÖZMEN CILIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanserde uygun tedavi planı ve prognozun değerlendirilmesi için evreleme çok önemlidir. Görüntüleme teknikleri, evreleme, metastaz taraması, tedaviye yanıtın izlenmesi ve tümör nüksü saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada tüm vücut difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (TVDAG) ile kanser tanısı bulunan olgularda metastazların saptanmasında ve lenfoma tutulumlarının belirlenmesinde kullanılabilirliğini, lezyon saptama başarısını, sınırlılıklarını, güvenilir bir görüntüleme tekniği olan PET/BT bulguları ile karşılaştırarak tartışmayı amaçladık. Çalışmaya dahil edilen 16 olgunun PET/BT ve TVDAG imajları incelenerek karşılaştırıldı. PET/BT standart referans kabul edilerek TVDAG incelemesinde metastatik lezyonları ve lenfoma tutulum alanlarını saptama başarısı değerlendirildi. Metastatik lezyonların değerlendirilmesi için her olgu iskelet sistemi, visseral alanlar ve lenf nodları olarak 18 ayrı bölgede değerlendirildi. Her olgu için 18 ayrı bölge değerlendirilmiş olup toplamda 57 bölgede metastaz saptandı. Yapılan değerlendirmede PET/BT ile belirlenen metastatik lezyonların tümü TVDAG tekniği ile de gösterildi. İki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak, metastaz taramasında ve lenfoma tutulum alanlarının belirlenmesinde TVDAG, PET/BT alternatifi olabilir ancak geniş serilerde çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cancer staging is critically important in the evaluation of the appropriate treatment plan and prognosis. In this context, imaging techniques plays a vital role in staging, metastasis screening, monitoring the response to treatment and detecting tumor recurrence. This study aims to discuss and compare the availability of WBDW-MRI (Whole Body Diffusion Weighted Magnetic Resonance Imaging) in detection of metastatic lesions and lymphoma involvement, its success in lesion detection and its limitations with respect to a trusted nuclear imaging technique, PET/CT. In this study, 16 cases of PET/CT and WBDW-MRI images were analyzed and compared. With recognition of PET/CT imaging modality as the reference standard, the success of WBDW-MRI in detecting metastatic lesions and the extent of lymphoma involvement was evaluated. In order to evaluate metastatic lesions, each case was assessed in 18 different regions which are dispersed in the skeletal system, visceral regions and lymph nodes. Each of the cases was assessed in 18 different regions with WBDW- MRI and metastatic tumors were detected in 57 regions. Metastatic lesions which were discovered by PET/CT, had been also detected with WBDW-MRI technique. Thus; the results indicate that there is no statistically significant difference between these techniques. (p>0,05) As a conclusion, WBDW-MRI technique could be employed as an alternative to PET/CT in detecting the extent of lymphoma involvement and metastasis screening, only if a large series is available.