Fitness egzersizlerinin gerçek zamanlı doğruluk kontrolü
Real-time accuracy control of fitness exercises
  1. Tez No: 983870
  2. Yazar: EBUBEKİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sports, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yanlış uygulanan fitness egzersizlerinin neden olabileceği kas-iskelet sistemi sakatlanmalarını önlemek ve egzersizlerin daha doğru, verimli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Günümüzde bireysel spor yapma eğilimi artmakta olup, profesyonel antrenör desteğine erişim her zaman mümkün olmamaktadır. Bu ihtiyaca yönelik olarak, çalışmada MediaPipe kütüphanesi ve Pose Detection teknolojisi kullanılarak egzersiz hareketlerinin analizini gerçekleştiren gerçek zamanlı bir geri bildirim sistemi önerilmektedir. Vücuda ait anahtar noktaların koordinatları gerçek zamanlı olarak tespit edilmekte ve bu verilere dayanarak eklem açıları hesaplanarak hareket doğruluğu değerlendirilmektedir. Elde edilen veriler, optimizasyon algoritmaları ve istatistiksel analiz teknikleriyle işlenerek, egzersiz formu önceden tanımlı eşik değerlere göre değerlendirilmektedir. Geliştirilen sistem, kullanıcıya anlık ve yönlendirici geri bildirim sağlayarak egzersizlerin doğruluğunu artırmakta; kişisel antrenör ihtiyacını azaltmakta ve fitness alanında dijital teknolojilerin entegrasyonunu desteklemektedir. Bu kapsamda, bireylerin daha güvenli, etkili ve sürdürülebilir egzersiz rutinleri oluşturmalarına katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to prevent potential musculoskeletal injuries caused by incorrectly performed fitness exercises and to ensure that exercises are executed more accurately, efficiently, and safely. In today's context, individual training has become increasingly common, while access to professional trainers remains limited. To address this need, the study proposes a real-time feedback system that analyzes exercise movements using the MediaPipe library and Pose Detection technology. Body keypoint coordinates are detected in real time, and joint angles are calculated to assess the correctness of movements. The obtained data are processed using optimization algorithms and statistical analysis techniques, enabling the evaluation of exercise form based on predefined threshold values. The developed system provides users with immediate and guiding feedback, improving exercise accuracy, reducing the dependency on personal trainers, and supporting the integration of digital technologies into the fitness domain. In this context, the study aims to contribute to the development of safer, more effective, and sustainable exercise routines for individuals.