Diş hekimliği öğrencilerinin klinik prosedürleri öğrenme amacıyla sosyal medya kullanımı
Dentistry students' use of social media for learning clinical procedures
  1. Tez No: 983879
  2. Yazar: ABDUL KERİM ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, stajyer (4. ve 5. sınıf) ve henüz klinik staja başlamamış preklinik eğitimi alan diş hekimliği öğrencilerinin (2. ve 3.sınıf), klinik prosedürlere hazırlanmak için diş hekimliği ile ilgili içerik barındıran sosyal medya platformlarını bir öğrenme aracı olarak nasıl kullandıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: 27 sorudan oluşan çevrim içi anket ile Türkiye'deki diş hekimliği fakültelerinde halihazırda eğitim görmekte olan 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden veri toplanmıştır. Öğrencilerin sosyal medyayı klinik prosedürler için bir öğrenme aracı olarak nasıl kullandıkları 6 ayrı alt soruyla değerlendirilmiştir. Sorulara verilen cevapların sınıflara göre dağılımlarının farklılıkları ki kare analizleri ile değerlendirilmiştir. İkili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 2246 öğrenci katılım göstermiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin %64'ü sosyal medyayı temel öğrenme aracı olarak görmemektedir. Öğrencilerin %77,2'sinin sosyal medyayı farklı yaklaşımları öğrenmenin bir yolu olabileceği için derslere ve laboratuvarlara ek olarak kullandığı belirlenmiştir. Preklinik öğrencilerinin sosyal medyayı öğrenilmesi gereken bir prosedürün dersi/laboratuvarı kaçırıldığında bir öğrenme aracı olarak klinik staj görmekte olan öğrencilere oranla daha fazla kullandığı belirlenmiştir. (p=0,010) Stajyer öğrencilerin bir klinik prosedürü ilk defa uygulamadan önce öğrenme aracı olarak sosyal medyayı preklinik öğrencilerinden daha sık kullandığı belirlenmiştir. (p<0,001) 4. ve 5. Sınıf öğrencilerinin becerilerini pekiştirmek sosyal medyayı için bir öğrenme aracı olarak 2. sınıf öğrencilerinden daha az kullandığı tespit edilmiştir. (p=0,023) Bir klinik prosedürü ilk defa uyguladıktan sonra sosyal medyanın öğrenme amaçlı kullanımının değerlendirildiği soruda, sınıflar arası yapılan karşılaştırmada anlamlı bir fark görülmemiştir Sonuç: Öğrencilerin sosyal medyayı çoğu zaman eğitim süreçlerine bir öğrenme aracı olarak dahil ettiği ancak Öğrencilerin büyük çoğunluğunun sosyal medyayı temel öğrenme aracı olarak görmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate how interns (4th and 5th years) and preclinical dentistry students (2nd and 3rd years) who have not yet started their clinical internship use social media platforms containing dentistry-related content as a learning tool to prepare for clinical procedures. Material and Method: Data were collected from 2nd, 3rd, 4th and 5th year students currently studying at dentistry faculties in Turkey through an online survey consisting of 27 questions. How students use social media as a learning tool for clinical procedures was assessed with 6 separate sub-questions. Differences in the distribution of answers given to the questions according to grades were assessed with chi-square analyses. Bonferroni correction was applied for pairwise comparisons. Results: The study included 2246 students. 64% of the students participating in the study did not see social media as a primary learning tool. It was determined that 77.2% of the students used social media in addition to classes and laboratories because it could be a way to learn different approaches. It was determined that preclinical students used social media more than clinical internship students as a learning tool when they missed a lesson/laboratory for a procedure that needed to be learned. (p=0.010) It was determined that intern students used social media more frequently than preclinical students as a learning tool before applying a clinical procedure for the first time. (p<0.001) It was determined that 4th and 5th grade students used social media less than 2nd grade students as a learning tool to reinforce their skills. (p=0.023) No significant difference was observed in the comparison between classes in the question evaluating the use of social media for learning purposes after applying a clinical procedure for the first time. Conclusion: It has been determined that students often include social media as a learning tool in their educational processes, but the majority of students do not see social media as a primary learning tool.