Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği olan annelerde kucaklama yanlılığının depresyon, bağlanma ve stres ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation the relationship between cradling bias and depression, attachment and stress in mothers with babies in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 983889
  2. Yazar: BÜŞRA NUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) bebeği bulunan annelerde görülen kucaklama yanlılığının, depresyon, bağlanma ve stres düzeyleri ile olan ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma tipindeki bu çalışma, İstanbul'daki bir üniversite hastanesinin YYBÜ'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden 210 anne oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Edinburgh El Tercihi Anketi, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne-Baba Stres Ölçeği ve Maternal Bağlanma Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Annelerin bebeklerini hangi tarafta kucakladıkları doğrudan gözlem yoluyla belirlenmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Kişisel, obstetrik ve yenidoğan özellikleri açısından sağ ve sol kucaklama grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bununla birlikte, el baskınlığı ile kucaklama yönü arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sağ el baskın annelerin çoğunlukla sol kucaklama, sol el baskın annelerin ise sağ kucaklama yanlılığında oldukları belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, annelerin stres düzeyi ile maternal bağlanma arasında negatif yönde; depresyon düzeyi ile bağlanma arasında ise güçlü ve anlamlı bir negatif ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuç, stres ve depresyon düzeyleri arttıkça annelerin bebekleriyle kurdukları duygusal bağın zayıfladığını göstermektedir. Kucaklama yönünün tek başına stres, depresyon veya bağlanma puanları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken; el baskınlığı ve kucaklama yönünün birlikte değerlendirildiği analizlerde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. El baskınlığı ile aynı yönde kucaklama yapan annelerin depresyon puanlarının daha yüksek, bağlanma puanlarının ise daha düşük olduğu; el baskınlığı ile ters yönde kucaklama yapan annelerin ise depresyon düzeylerinin daha düşük, bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, kucaklama yöneliminin annenin emosyonel durumu ve anne-bebek etkileşimiyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç: Elde edilen bulgular doğrultusunda, kucaklama yöneliminin yalnızca fiziksel veya alışkanlığa dayalı bir davranış olmadığı; annenin duygusal durumu, psikososyal iyi oluşu ve anne-bebek etkileşimini yansıtan önemli bir gösterge olabileceği sonucuna varılmıştır. El baskınlığı ile kucaklama yönü arasındaki ilişkinin, annenin psikolojik durumu ve bağlanma biçimini dolaylı olarak etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlar, kucaklama davranışının annenin emosyonel durumu ve bağlanma sürecini değerlendirmede kullanılabilecek anlamlı bir gözlem aracı olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, sağlık profesyonellerinin annelerin kucaklama yönelimlerini gözlemleyerek depresyon, stres ve bağlanma düzeylerine ilişkin erken ipuçları elde etmeleri ve bakım planlarını bu doğrultuda düzenlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the relationship between cradling bias and depression, attachment, and stress in mothers with babies in the neonatal intensive care unit (NICU). Method: This descriptive and correlational research study was conducted in the NICU of a university hospital in Istanbul. The study sample consisted of 210 mothers who agreed to participate. The mothers were evaluated in two groups according to the side on which they cradled their babies: right and left. Data were collected using a Personal Information Form, the Edinburgh Handedness Questionnaire, the Edinburgh Postpartum Depression Scale, the Neonatal Intensive Care Unit Parental Stress Scale, and the Maternal Attachment Scale. The researcher determined which side the mothers cradled their babies on through observation. Data were analyzed using the SPSS package program. Results: No statistically significant differences were found between the two groups in terms of personal, obstetric and neonatal characteristics. However, a significant relationship was found between hand dominance and cradling side. Right-handed mothers were more likely to cradle on the left, while left-handed mothers tended to cradle on the right. A negative correlation was found between mothers' stress levels and maternal attachment, and a strong and significant negative correlation was found between depression levels and attachment. While cradling bias alone had no significant effect on stress, depression, or attachment scores, significant differences emerged in analyses where hand dominance and cradling bias were evaluated together. Mothers who cradled in the same direction as their hand dominance had higher depression scores and lower attachment scores, while mothers who cradled in the opposite direction to their hand dominance had lower depression levels and higher attachment levels. Conclusion: The results provide evidence that cradling bias is not merely a physical or habitual behavior; it can be an important indicator reflecting the mother's emotional state, psychosocial well-being, and mother-infant interaction. Based on hand dominance, cradling bias was determined to be related to the mother's psychology and attachment style. These results suggest that cradling bias can be a meaningful observational tool for assessing the mother's emotional state and attachment process. Therefore, healthcare professionals are advised to observe mothers' cradling bias to obtain early clues about their depression, stress, and attachment levels and to adapt their care plans accordingly