Meme kanseri tanısı almış kadınlarda anksiyete ve hastalık algısının belirlenmesi
Determination of anxiety and disease perception in women diognosed with breast cancer
  1. Tez No: 983938
  2. Yazar: PINHAR ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, meme kanseri tanısı almış hastaların anksiyete düzeylerini ve hastalık algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte tasarlanan çalışmanın örneklemini, Ankara Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Birimi'nden hizmet alan, meme kanseri tanısı almış 213 kadın oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu, Durumluk–Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Hastalık Algısı Ölçeği'nin“Hastalık Hakkındaki Görüşler”alt boyutu kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yürütülmüş, verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t-testi ve Tek Yönlü ANOVA testleri uygulanmıştır. İlişkileri değerlendirmek için korelasyon analizlerinden yararlanılmış; anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların %45,5'i 51–60 yaş aralığında, katılımcıların ortalama süre 7,4 yıldır tanılı olduğu, %11,7'sin ailesinde meme kanseri öyküsü olduğu, %52,6'sının 2. Evrede olduğu ve %32,4'ünün metastazı bulunduğu belirlenmiştir. Tedavide çoğunlukla (%79,3) kombine kemoterapi+radyoterapi uygulanmıştır. STAI'de Hastaların durumluk kaygı ölçek puanı 58,43±3,37, sürekli kaygı puanı ise 48,95±3,05'tir.“Hastalık Hakkındaki Görüşler”alt boyut ortalamalarının sırasıyla, kişisel kontrol 20,70±2,48; süre (akut/kronik) 23,16±3,01; duygusal temsiller 23,11±1,77; hastalık tutarlılığı 12,60±1,35; sonuçlar 23,67±1,78; tedavi kontrolü 18,00±1,75; süre döngüsel 11,92±1,24'tür. Sürekli kaygı; süre (akut/kronik) (r=0,154; p=0,025) ve hastalık tutarlılığı (r=0,181; p=0,008) ile düşük düzeyde pozitif ilişkilidir; durumluk kaygı ile anlamlı korelasyonlar saptanmamıştır. Sonuç olarak, meme kanseri tanısı almış bireylerde anksiyete ile hastalık algısı arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki vardır ve bu ilişkide sürekli kaygının daha belirgin bir rol oynadığı görülmektedir. Bu nedenle, söz konusu bireylerin psikososyal yönlerinin bütüncül bakım anlayışı içinde ele alınması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the anxiety levels and illness perceptions of patients diagnosed with breast cancer. Designed as a descriptive study, the sample consisted of 213 women diagnosed with breast cancer who received services from the Nuclear Medicine Unit of Ankara University Health Application and Research Hospital. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and the“Illness Perception”sub-dimension of the Illness Perception Questionnaire. Statistical analyses were performed using the SPSS 22.0 software, and descriptive statistics, independent samples t-test, and One-Way ANOVA were employed for data analysis. Correlation analyses were used to evaluate relationships, and a significance level of p<0.05 was accepted. Of the participants, 45.5% were aged between 51 and 60 years, the average duration since diagnosis was 7.4 years, 11.7% had a family history of breast cancer, 52.6% were in stage 2, and 32.4% had metastases. The majority (79.3%) received combined chemotherapy and radiotherapy as treatment. In the STAI, state anxiety was 58.43±3.37, while trait anxiety was 48.95±3.05. The mean scores for the“Illness Perception”sub-dimension were as follows: personal control 20.70±2.48; timeline (acute/chronic) 23.16±3.01; emotional representations 23.11±1.77; illness coherence 12.60±1.35; consequences 23.67±1.78; treatment control 18.00±1.75; and timeline cyclical 11.92±1.24. Trait anxiety showed a low-level positive correlation with timeline (acute/chronic) (r=0.154; p=0.025) and illness coherence (r=0.181; p=0.008), while no significant correlations were found with state anxiety. In conclusion, there is a weak positive relationship between anxiety and illness perception in individuals diagnosed with breast cancer, with trait anxiety playing a more prominent role in this relationship. Therefore, it is recommended that the psychosocial aspects of these individuals be addressed within a holistic care approach.