Uçucu kül ve zemin stabilizasyonu
Soil stabilizasyon with fly ash
  1. Tez No: 98397
  2. Yazar: MURAT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
UÇUCU KÜL İLE ZEMİN STABİLİZASYONU ÖZET Ülkemiz su kaynakları, büyük oranda elektrik enerjisi üretilebilecek bir potansiyele sahip olmasına karşın, hidroelektrik santrallerin yapımının ve devreye alınmasının uzun sürmesi ve maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle son dönemlerde gerekli kömür ve linyit rezervlerine sahip olunması ve maliyeti ve devreye alınma süresi daha az olan termik santrallerin yapımı hızlanmıştır. Elektrik enerjisi üretiminde hammadde olarak pulverize (öğütülmüş) kömür kullanılan termik santrallerde üretilen elektrik enerjisi yanında yüksek miktarda yan ürünlerde elde edilmektedir. Baca gazlan ile yükselen ve elektrostatik filtreler yardımıyla tutulan, elde edilen atıkların % 80'ini oluşturan uçucu küllerin atılması, taşınması ve depolanması çok büyük güçlükler yaratmakla birlikte önemli oranda çevre kirliliği yaratmaktadır. Yıllık 15 milyon ton olan uçucu kül üretimi, ülkenin yıllık 25 milyon ton olan çimento üretimi ile kıyaslandığında sorunun boyutu ortaya çıkmaktadır. Atık olarak elde edilen uçucu küllerin fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendiğinde önemli bir miktarının inşaat endüstrisinde kullanılabilirliği, hatta inşaat endüstrisinde malzeme kullanımını teknik yönden daha iyiye götürebildiği ve ayrıca ekonomi sağladığı ortaya çıkmaktadır. Gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışmasında uçucu küllerin zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliğini araştırmak üzere iki farklı oranda hazırlanan zemin ve uçucu kül karışımları üzerinde Standart Proktor ve Üç Eksenli Basınç Deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uçucu külün zeminin mukavemetinde meydana getirdiği değişimin kür süresine bağlı olarak değişimini belirlemek üzere 1 günlük, 7 günlük, 33 günlük ve 195 günlük deney numuneleri de kullanılmıştır. Standart proktor deneyleri neticesinde, zemine uçucu kül ilavesi ile maksimum kuru birim hacim ağırlığın azaldığı, optimum su muhtevasının ise arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca kompaksiyon eğrisinin yassılaştığı da gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen üç eksenli basınç deneyleri sonucunda ise, zemine uçucu kül ilavesi neticesinde maksimum deviatör gerilme değerlerinde % 100 artış sağlanmıştır. Drenaj sız şarlardaki kohezyon değerleri yaklaşık % 20 oranında artarken, kayma xiidirenci açısında, bir günlük kür süresi sonunda 10°'lik bir artış meydana gelmiş ve artış zamana bağlı olarak devam etmiştir. Sonuçlar, dayanımda meydana gelen artışın zamana bağlı olarak devam ettiğini göstermektedir. Öyle ki, mukavemet 1 günlük kür süresinde dahi % 50 artarken, artışın büyük bir bölümü 33 günlük kür süresinde tamamlanmakta fakat artış, artım hızını azaltarak, zamana bağlı olarak devam etmektedir. % 10 ve % 20 uçucu kül ilavesinin incelendiği bu çalışmada, artan uçucu kül / zemin oranının mukavemette büyük bir değişim meydana getirmediği gözlenmiştir. Gerçekleştirilen bu yüksek lisans tez çalışması neticesinde, uçucu külün zemin stabilizasyonu çalışmalarında kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Gelişmekte olan ülkemizde atık olarak nitelendirilen ve büyük depolama masrafları yanında çevre kirliğine yol açan bu malzemenin, Geoteknik Mühendisliği uygulamalarında kullanımı büyük ekonomik faydalar sağlayacak, ayrıca kamuya ve çevreye verilen zararın azaltılması imkanım doğuracaktır. XIII
Özet (Çeviri)
SOIL STABILIZATION WITH FLY ASH SUMMARY Although water resources of the country have enough potantial for producing large amounts of electrical power, because of the high cost and the long time needed for construction and engagement the hydraulic plants, having enough coal and lignite reserves, the country tends to construct thermic plants which have less cost and need less time for construction and engagement. In thermic plants that use pulverized coal as fuel, besides the electrical power, large amounts of by-products are produced. The ashes which can move upwards with the chimney gases and captured by the electrostatical filters are named as fly ashes and are about 80 % of the total by-products. These fly ashes cause not only stocking problems but also environmental pollution. When the 1 5 million tons per year fly ash production is compared with the 25 million tons per year cement production of the country, the size of the problem faced can be more easily understood. By the experimental studies made, it is seen that physical and chemical properties of fly ashes make fly ash utilization possible in civil engineering studies. And fly ash utilization can increase technical properties of the materials used and lead more economical solutions. In this experimental study, the aim is to investigate if it's possible to use fly ash as a stabilization agent. For this purpose, Standart Proctor and Tri-Axial Compression tests are conducted on two different soil-fly ash admixtures (% 10 and % 20) and also on soil for comparison. In addition, tests are conducted in four different curing times ( 1 day, 7 days, 33 days and 195 days) to investigate if the strength increment occured in the soil-fly ash admixtures are time dependent or not. A decrease in maximum dry density and an increase in optimum moisture content has been reported for soils stabilized with fly ash in Standart Proctor analysis. Also it is seen that compaction curves flatten in soil-fy ash admixtures. Approximately 100 % increment in maximum deviator stress is reported after tri- axial compression tests, increments on the strength parameters are also reported. XIVCohesion in undrained conditions increase app. 20 % and the inner friction angles jumps up 10 degrees even after 1 day curing and continues its rise by time. Results show that the strength increment in soil-fly ash admixtures are time dependent. So much so that, although after 1 day curing strength increases nearly 50 % and completes most of its rise after 33 days curing, the strength increment continues its rise even after 195 days of curing. After the tests conducted on 10 % and 20 % fly ash admixtures, it is also been reported that the strength increment on the 20 % soil-fly ash admixture is not higher enough than the strength increment reported on 10% admixture as expected. After the experimental studies, it's seen that it is possible to use fly ash as a stabilization agent. The utilization of this by-product, which causes great stocking expenses and environmental problems, in geotechnical field will lead many economical benefits and decrease the damage given to the environment xv