John Winthrop'un hayatı ve Püriten Hıristiyan anlayışındaki yeri
The life of John Winthrop and his place in Puritan Christianity
  1. Tez No: 983988
  2. Yazar: SÜLEYMAN BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Din, History, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyılda İngiltere'de gelişen Püriten hareketin öncülerinden biri olan John Winthrop'un hayatını ve bu hareket içerisindeki önemini incelemektedir. Tez, Winthrop'un düşünsel ve manevi gelişim sürecini, Püritenizmin tarihsel kökenlerini ve özellikle Winthrop'un liderlik ettiği Yeni Dünya'ya göç hareketini ele alarak, Püriten Hıristiyan anlayışının oluşumuna olan katkılarını analiz etmektedir. İngiltere'deki Anglikan reformunun yetersizliği ve dinsel baskılar karşısında gelişen Püriten eleştirilerin toplumsal, siyasal ve teolojik yönleri Winthrop'un hayatında ve liderlik pratiğinde somutlaşarak Massachusetts Körfezi Kolonisi'nde yeni bir“kutsal toplum”kurma idealine dönüşmüştür. Bu bağlamda Winthrop'un dini, siyasi ve ahlaki görüşleri detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Bu çalışma, hem İngiltere'deki Püriten baskı ortamını hem de Amerika'da oluşan yeni cemaat düzenini, tarihsel kaynaklar ve biyografik veriler ışığında analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life of John Winthrop, one of the leading figures of the Puritan movement that emerged in 17th-century England, and his significance within this religious context. The thesis analyzes Winthrop's intellectual and spiritual development, the historical roots of Puritanism, and particularly the migration to the New World under his leadership, exploring his contributions to the formation of Puritan Christian thought. The inadequacies of the Anglican Reformation in England and the religious oppression that followed gave rise to social, political, and theological criticisms by the Puritans. These critiques were embodied in Winthrop's life and leadership, culminating in the establishment of a new“holy society”in the Massachusetts Bay Colony. In this context, Winthrop's religious, political, and moral views are examined in detail. The study analyzes both the environment of Puritan oppression in England and the new communal structure formed in America, using historical sources and biographical data.