Kamu kurumlarında çalışan kadınların din eğitimi ihtiyaçlarının incelenmesi
An examination of the religious education needs of women working in public institutions
- Tez No: 983999
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kadınların ev dışında çalışma yaşamına katılımlarının artmasıyla birlikte; günlük yaşamları, alışkanlıkları, toplumsal rol ve sorumlulukları gibi pek çok alanda değişim yaşadıkları görülmektedir. Bu değişimlerden biri de kadınların dini yaşantılarında ve dini bilgi edinme yollarında yaşanan dönüşümdür. Bireylerin her yaş ve dönemde dini bilgi edinme ve dini ibadetlerini yerine getirme ihtiyaçları düşünüldüğünde, yetişkinlik döneminde şartların değişmesiyle bu ihtiyaçların ortadan kalkmayacağı söylenebilir. Dolayısıyla bu çalışma, çalışma yaşamında aktif olarak var olan ve bir kamu kurumunda mesaili olarak çalışan kadınların dini yaşamlarına, dini bilgi edinme durumlarına, ihtiyaç ve beklentilerine dair bilgi edinmeye dayalı olarak hazırlanmıştır. Bu çerçevede araştırmanın amacı; kamu kurumlarında çalışan kadınların dini bilgi edinme konusundaki ihtiyaç ve beklentilerini belirlemek, din eğitimi kurumlarına yönelik beklentilerini tespit etmek ve elde edilen veriler doğrultusunda din eğitimi ihtiyaçlarına cevap verecek çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle fenomenoloji deseninde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği tercih edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi için nitel veri analiz programı MAXQDA (2020) kullanılmıştır. Araştırma verileri, betimsel analiz yöntemiyle; katılımcı ifadelerinden elde edilen kodlar ve bu kodlardan türetilen temalara göre analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Düzce ilinde kamu kurumlarında görev yapan 20 kadın oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle ve maksimum çeşitliliğe dikkat edilerek seçilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların dini gelişimlerine büyük önem verdiklerini; ancak iş hayatı, aile sorumlulukları ve kişisel zaman yetersizliği gibi nedenlerle kurumsal din eğitimi faaliyetlerine katılım gösteremediklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar, dini bilgi ihtiyaçlarını genellikle dijital kaynaklar ve bireysel okumalar yoluyla gidermeye çalışmaktadır. Din eğitimine katılmalarını zorlaştıran engeller ise bireysel, ailevi, sosyal-kültürel ve kurumsal düzeyde sınıflandırılmış; özellikle kurumsal hizmetlerin çalışan kadınlar için yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increasing participation of women in working life outside the home, it is observed that significant changes have occurred in various aspects of their daily lives, habits, and social roles and responsibilities. One of these changes is the transformation in women's religious lives and in the ways they acquire religious knowledge. Considering that individuals have a need to gain religious knowledge and to fulfill religious practices at every stage of life, it can be argued that these needs do not disappear during adulthood, even though life conditions may change. Therefore, this study was prepared based on the aim of obtaining information about the religious lives, sources of religious knowledge, needs, and expectations of women who actively participate in professional life and work within a public institution on a full-time basis. Within this framework, the purpose of the research is to determine the needs and expectations of women working in public institutions regarding religious knowledge acquisition, to identify their expectations from religious education institutions, and to contribute to solution proposals that may respond to these educational needs. The research was conducted using a qualitative method and was designed as a phenomenological research design. A semi-structured interview technique was employed as the data collection tool. The qualitative data analysis software MAXQDA (2020) was used to analyze the data. The data were analyzed through descriptive analysis based on the codes derived from participants' statements and the themes generated from these codes. The study group consisted of 20 women working in public institutions in Düzce province. Participants were selected through purposive sampling, paying attention to maximum variation. The findings revealed that the participants attached great importance to their religious development; however, they could not attend institutional religious education activities due to factors such as work life, family responsibilities, and lack of personal time. It was found that participants mainly tried to meet their religious knowledge needs through digital resources and individual reading. The barriers preventing participation in religious education were categorized at individual, familial, socio-cultural, and institutional levels, and it was observed that institutional services were particularly insufficient for working women.