Diyarbakır'dan İzmir'e göçen Türkmen Alevilerin inanç ve erkânlarındaki değişimler
Changes in the beliefs and rituals of Türkmen Alevis migrating from Diyarbakır to Izmir
- Tez No: 984015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KİBAR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanların çeşitli sebeplerle bulundukları yerleşim yerlerinden başka bölgelere taşınmaları, literatürde“göç”olgusu olarak tanımlanmaktadır. Göç, sadece fiziksel bir yer değiştirme süreci olmanın ötesinde, bireylerin ve toplulukların kültürel, sosyal ve inanç sistemlerinde dönüşümlere yol açan çok yönlü bir toplumsal hadisedir. Bu bağlamda, tarihsel süreçte farklı dönemlerde göç olgusuna maruz kalan topluluklardan biri de Alevilerdir. Bu çalışmada,“Diyarbakır'dan İzmir'e Göç Eden Türkmen Alevilerin İnanç ve Erkânlarındaki Değişimler”başlığı altında, İzmir'de müşterek bir ocağa (Zeynel Abidin Ocağı) bağlı köyler (Darlı, Seyithasan, Türkmenhacı) özelinde Alevi inanç pratikleri ve erkân uygulamaları ele alınmıştır. Kırsal alandan kente göç eden bireylerle gerçekleştirilen nitel araştırmalar neticesinde, kentleşmenin Alevi inanç sistemi ve pratikleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, Diyarbakır kökenli Alevi topluluğunun kent yaşamında karşılaştığı dönüşümleri ve bu dönüşümlere rağmen geleneksel yapının nasıl muhafaza edilmeye çalışıldığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, çalışma aynı zamanda Alevi toplulukları arasındaki dayanışma biçimlerine ve geleneksel kimliğin sürekliliğine dair önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The movement of people from one location to another due to various reasons is defined as the phenomenon of“migration”in the literature. Migration is not merely a process of physical relocation but also a multifaceted societal event that leads to transformations in the cultural, social, and belief systems of individuals and communities. In this context, one of the communities that has been subjected to the migration phenomenon at various points in history is the Alevi community. This study, titled“Changes in the Beliefs and Rituals of the Alevi Türkmen Migrants from Diyarbakır to Izmir, ”examines the Alevi belief practices and ritual performances in İzmir, specifically (Zeynel Abidin Ocağı) within villages linked to a common Alevi lodge. Through qualitative interviews conducted with individuals who have migrated from rural areas to urban centers, the study analyzes the impact of urbanization on Alevi belief systems and ritual practices. The findings of this research reveal the transformations experienced by the Alevi community originating from Diyarbakır in urban life, as well as the efforts to preserve traditional structures despite these changes. In this context, the study also provides valuable insights into the solidarity mechanisms within Alevi communities and the continuity of traditional identity.