İncûlular Hânedanı (1303-1357)
Inju Dynasty (1303-1357)
- Tez No: 984014
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS GÖKHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İlhanlı Devleti'nin dağılma sürecinin ardından Fars bölgesinde siyasi bir güç olarak ortaya çıkan İncûlu hânedanının kuruluşunu, bağımsızlık sürecini ve kültürel mirasını incelemektedir. İlhanlıların İncû topraklarının idaresiyle görevlendirdiği Şerefeddin Mahmûd'un yükselişi, hânedanın temellerinin atılmasında belirleyici bir rol oynamıştır. Merkezi otoritenin zayıflamasıyla birlikte bu bölgesel güç, zamanla siyasal bağımsızlığını elde etmiş ve Ebû İshâk İncû'nun liderliğiyle en parlak dönemine ulaşmıştır. Çalışma, hânedanın İlhanlı sonrası ortaya çıkan siyasi boşluk ortamında nasıl şekillendiğini ve Muzafferîler gibi muasır hânedanlarla ilişkilerini kapsamlı bir biçimde analiz etmektedir. İncûluların siyasi alandaki etkinliklerinin yanı sıra kültürel anlamda da kalıcı izler bıraktığı saptanmış; Ebû İshâk döneminde Şîraz'ın sanat, edebiyat ve mimari açısından öne çıkan bir merkez konumuna ulaştığı belirtilmiştir. Bu çalışma, mevcut sınırlılıklarına rağmen yeterince araştırılmamış olan bu hânedanla ilgili literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Tez sürecinde elde edilen tarihî veriler bütüncül bir yaklaşımla değerlendirildiğinde, İncûluların siyasi ve kültürel faaliyetlerinin Fars bölgesiyle sınırlı kalmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumla birlikte hânedan, Orta Çağ İran'ının siyasî ve kültürel yapısında da kayda değer bir etki alanı oluşturduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the foundation, independence process and cultural heritage of the Injuid dynasty, which emerged as a political power in the Persian region after the dissolution of the Ilkhanid Empire. The rise of Sharafeddīn Mahmūd, who was appointed by the Ilkhanids to administer the lands of Injū, played a decisive role in laying the foundations of the dynasty. With the weakening of the central authority, this regional power gradually gained political independence and reached its heyday under the leadership of Abū Ishāq Injū. The study comprehensively analyses how the dynasty took shape in the post-Ilkhanid political vacuum and its relations with contemporary dynasties such as the Muzaffarids. In addition to their activities in the political sphere, the Injūid dynasty left lasting traces in the cultural sphere as well, and Shiraz became a prominent centre of art, literature and architecture during the reign of Abū Ishāq. This study aims to fill an important gap in the literature on this dynasty, which has not been sufficiently researched despite its current limitations. When the historical data obtained during the thesis process are evaluated with a holistic approach, it is understood that the political and cultural activities of the Injūids were not limited to the Persian region. The dynasty also had a significant impact on the political and cultural structure of medieval Iran.