Yapılarda enerji kazanım stratejilerinin araştırılması
Research of energy conservation strategies in buildings
  1. Tez No: 984060
  2. Yazar: MUHARREM SÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yapılarda enerji kazanım stratejileri olarak aktif ve pasif sistemler detaylı olarak incelenmiş, seçilen örnek yapılar üzerinden sistemlerin avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. Çalışmanın amacı; pasif ve aktif enerji kazanım stratejilerini kullanan yapıların ne kadar enerji kazancı sağladıkları, sistemlerin avantaj ve dezavantajları, uygulama kolaylığı ve maliyeti noktasında bilgilere erişerek sistemleri tanımak ve literatüre katkı sağlamaktır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde amaç, kapsam ve yöntem anlatılmıştır. Kuramsal temellerin anlatıldığı ikinci bölümde enerji kavramı, Dünya'da ve Türkiye'de kullanılan enerji kaynakları, pasif ve aktif enerji kazanım stratejileri detaylı olarak açıklanmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda binalarda yenilenebilir enerji kazanım stratejilerinden pasif ve aktif sistemler Dünya'dan seçilen örnek binalar üzerinden incelenmiştir. Üçüncü bölüm olan materyal ve yöntemde pasif ve/veya aktif enerji kazanım stratejilerine sahip uluslararası yapı örnekleri üzerinden, açıklanan kavramların enerji verimliliğine katlıkları aktarılmıştır. Ayrıca bu bölümde Bursa İli İnegöl İlçesinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Çatısında güneş enerji paneli bulunan üç ayrı endüstriyel yapı örnek olarak seçilmiş ve bu yapılarda kullanılan PV panellerin yapıya sağladıkları katkı ortaya konmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde elde edilen bilgiler derlenerek aktif ve pasif sistemlerin enerji verimliliği açısından avantaj ve dezavantajları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, active and passive systems as energy recovery strategies in buildings were examined in detail, and the advantages and disadvantages of the systems were explained through selected sample structures. The aim of the study is to access information on how much energy is gained by structures using passive and active energy recovery strategies, the advantages and disadvantages of the systems, ease of application and cost, and to get to know the systems and contribute to the literature. The first section, which is the introduction, explains the purpose, scope and method. In the second section, where the theoretical foundations are explained, the concept of energy, energy sources used in the World and Turkey, passive and active energy recovery strategies are explained in detail. In line with the information obtained, passive and active systems from renewable energy recovery strategies in buildings were examined through sample buildings selected from the World. In the third section, which is the material and method, the contributions of the explained concepts to energy efficiency were conveyed through international building examples with passive and/or active energy recovery strategies. In addition, a field study was carried out in İnegöl District of Bursa Province in this section. Three separate industrial buildings with solar energy panels on their roofs were selected as examples and the contribution of PV panels used in these structures to the structure was tried to be revealed. The fourth section is the conclusion section. In this section, the information obtained is compiled and the advantages and disadvantages of active and passive systems in terms of energy efficiency are summarized.