İşlevsel-olmayan Türkçe yazılım proje gereksinimlerinin transfer öğrenmesi yöntemleri ile sınıflandırılması ve değerlendirilmesi
Classification and evaluation of non-functional Turkish software project requirements using transfer learning methods
  1. Tez No: 984061
  2. Yazar: ABDULLAH AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YÜCALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yazılım projelerinde gereksinimlerin doğru ve açık biçimde tanımlanması, proje başarısı ve yazılım kalitesi açısından kritik öneme sahiptir. Özellikle işlevsel-olmayan gereksinimler; güvenlik, performans, kullanılabilirlik gibi nitelikleri belirleyerek sistemin genel kalitesine doğrudan etki etmektedir. Bu gereksinimlerin doğal dilde ifade edilmesi ve farklı biçimlerde yazılması, sınıflandırılmalarını zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkçe yazılım projelerinden elde edilen işlevsel-olmayan gereksinimlerin transfer öğrenmesi yöntemleri ile sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 40 farklı yazılım projesinden toplanan 3640 gereksinim ifadesi, manuel olarak etiketlenerek özgün bir veri seti oluşturulmuştur. Veri setinin %80'i eğitim, %20'si test verisi olarak ayrılmış; bu veri, sırasıyla makine öğrenmesi algoritmaları, derin öğrenme algoritmaları ve transformer tabanlı modellerle eğitilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, makine öğrenmesi algoritmaları arasında Linear SVC, derin öğrenme algoritmaları arasında CNN ve transformer modeller arasında BERTürk, kendi gruplarında en yüksek başarıyı göstermiştir. Tüm modeller karşılaştırıldığında, %93,44 doğruluk oranı ile BERTürk, işlevsel-olmayan gereksinimlerin sınıflandırılmasında en başarılı model olarak öne çıkmıştır. Bu çalışma, yazılım gereksinim mühendisliği ile doğal dil işleme tekniklerinin kesişiminde yer almakta ve Türkçe metinler üzerinde gerçekleştirilen sınıflandırma çalışmalarına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
both project success and software quality. Non-functional requirements, in particular, play a significant role in determining quality attributes such as security, performance, and usability. However, the expression of these requirements in natural language and their diverse structures make automatic classification a challenging task. This thesis aims to classify non-functional requirements from Turkish software projects using transfer learning-based natural language processing techniques. For this purpose, a unique dataset consisting of 3,640 requirement statements was manually labeled and compiled from 40 different software projects. The dataset was split into 80% training and 20% test data, and experiments were conducted using machine learning algorithms, deep learning models, and transformer-based architectures. Among the tested algorithms, Linear SVC outperformed other machine learning methods, CNN performed best among deep learning models, and BERTurk yielded the highest performance among transformer models. Overall, BERTurk achieved the best classification performance with an accuracy rate of 93.44%, making it the most successful model in the study. This work contributes to the intersection of software requirements engineering and natural language processing and provides a meaningful baseline for future studies focusing on the classification of Turkish non-functional requirements.