Dışarıdan uygulanan sitrülin'in buğday fidelerinin bakır stresine cevabı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exogenous applied citrulline on the response of wheat seedlings to copper stress
  1. Tez No: 984068
  2. Yazar: EZGİ KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında buğday üzerinde dışarıdan uygulanan sitrülinin bakır stresinin etkilerini hafifletici rolü incelenmiştir. Çalışmada fidelere öncelikle 2 gün boyunca 1 mM sitrülin uygulaması yapılmıştır ardından 3 gün süreyle 400 µM CuSO4 stresine maruz bırakılmıştır. Sitrülin uygulamasının lipid peroksidasyonunu, içsel hidrojen peroksit (H2O2) miktarını, prolin birikimini, glutatyon içeriğini ve yüzde su kaybını azalttığını göstermiştir. Sitrülin, özellikle glutatyon (GSH) ve fenolik bileşikler gibi enzimatik olmayan güçlü antioksidanların birikimini tetiklemiştir. Bu durum süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon redüktaz (GR) ve guaiakol peroksidaz (GPX) gibi antioksidanların aşırı aktivasyonunu azaltarak daha verimli bir savunma mekanizması sağlamıştır. Katalaz (KAT) aktivasyonundaki artış ise enzimatik savunma hattının da aktif olduğunu kanıtlamaktadır. Sitrülin uygulamasının Cu stresini hafiflettiği Copper transporter 3-like (COPT3), copper transporter 6-like (COPT6) , Prolin-5-karboksilat sentaz (P5CS) gen ifadelerinin azalması ile desteklenmiştir, Gs ve GST gen analizleri incelendiğinde buğdayın glutatyon tabanlı antioksidan savunma sistemini güçlendirerek bakır stresine karşı toleransını arttırdığı kanıtlanmıştır. Sonuç olarak ise dışarıdan uygulanan sitrülin buğday bitkisinde bakır stresine karşı etkili bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Sitrülinin antioksidan sistemi aktive edebilen, kritik genlerin regülasyonunu düzenleyen etkili bir stres azaltıcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of exogenously applied citrulline in alleviating the effects of copper stress in wheat. Seedlings were initially treated with 1 mM citrulline for 2 days and then exposed to 400 µM CuSO₄ for 3 days. Citrulline application was shown to reduce lipid peroxidation, endogenous hydrogen peroxide (H₂O₂), proline accumulation, and percent water loss, while increasing levels of potent non-enzymatic antioxidants, particularly glutathione (GSH) and phenolic compounds. This led to a more balanced activation of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), glutathione reductase (GR), and guaiacol peroxidase (GPX), resulting in a more efficient defense mechanism. The increased activity of catalase (CAT) further demonstrates the active engagement of enzymatic antioxidant defenses. Citrulline application alleviated copper stress, as evidenced by the downregulation of Copper Transporter 3-like (COPT3), Copper Transporter 6-like (COPT6), and Proline-5-Carboxylate Synthase (P5CS) genes. Furthermore, expression analysis of GS and GST genes demonstrated that citrulline enhances wheat's tolerance to copper stress by strengthening its glutathione-based antioxidant defense system. Consequently, exogenous citrulline serves as an effective stress alleviator by activating antioxidant responses and modulating the expression of key stress-responsive genes.