Fonksiyonel kabızlığı olan çocukların beslenme durumları ve beslenme durumlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The nutritional status of the children who have functional constipation and assessment of the factors affecting their nutritional status
  1. Tez No: 984069
  2. Yazar: HÜLYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma fonksiyonel kabızlığı olan çocukların beslenme durumlarını değerlendirmek ve beslenmelerini etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla sosyodemografik bilgiler, çocuğun beslenme ve tuvalet alışkanlıkları ile birlikte SGNA skorlaması kullanılmıştır. Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerine Nisan 2016 ve Eylül 2016 tarihleri arasında başvuran ve fonksiyonel kabızlık tanısı alan gönüllü 103 hasta alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı ve doğum şekli ile fonksiyonel kabızlık arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmadı (p>0,05). Ailenin aylık gelirinin artması ile malnütrisyonun azaldığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). Anne sütü alma süresi ile malnütrisyon riski karşılaştırması yapıldığında istatistiksel olarak fark bulunmadı (p>0,05). Ek gıdaya geçiş zamanın gecikmesi ve alınan ara öğün sayısının azalması ile malnütrisyonun ve kabızlığın arttığı gösterildi. (p<0,05). Tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra kabızlık sıklığının arttığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). Sebze ve meyve tüketimi fazla olan çocuklarda bodurluğun daha az görüldüğü bulundu (p<0,05). Sedanter yaşamın artması, uyku süresinin artması, iştahın azalması ve fonksiyonel kapasitenin azalmasının SGNA'ya göre malnütrisyonu arttırdığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). SGNA, Gomez ve Waterlow sınıflamaları sonuçları karşılaştırıldığında sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,05). SGNA'nın hastaların beslenme durumlarını doğru değerlendirdiği istatistiksel olarak gösterildi. Bu çalışmada; çocukların beslenme alışkanlıklarının, sosyodemografik özelliklerinin ve fiziksel kapasitelerinin fonksiyonel kabızlık üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Çocuğun anne sütü almaya başladığı andan itibaren gelişen beslenme yetisinin her basamağının, kabızlık sürecinde sorgulanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to assess the nutritional status and determine the factors affecting nutrition of children who have functional constipation. Sociodemographic characteristics, toilet habbit, nutritional status were analyzed and Subjective Global Nutritional Assesment(SGNA) was performed for evaluation. We performed an outpatient study including 103 volunteer patients diagnosed functional constipation who presented to Afyon Kocatepe University Hospital Pediatry Clinic between April 2016 and September 2016. There were no significant difference with regard to gender, Age and delivery type in functional constipation (p>0,05). With the increase of economic status, malnutrition decreased significantly (p<0,05). There was no significant relation in risk of malnutrition and duration of breastfeeding (p>0,05). Duration of breastfeeding was similar with countrywide data. With the delay of starting to complementary feeding and decrease in number of snack meals, malnutrition increased significantly (p<0,05). With the acquisition of toilet habbit, constipation frequency increased significantly (p<0,05). There was significant relation between stunted and fruit, vegetable consumption (p<0,05). Sedentary life-style, increase of sleep duration, decrease of appetite and decrease in functional capacity were found to significantly increase malnutrition according to SGNA (p<0,05). When SGNA, Gomez and Waterlow classifications were compared, correlation between the results were statistically significant (p<0,05). İt was shown that SGNA scoring correctly evaluated the nutritional status of the patients in this study. This study revealed that nutritional habbit, sociodemographic characteristics and physical activity of children have effects on functional constipation. As a conclusion; after the start of breastfeeding, every step of nutrition has to be questioned in course of constipation.