Modifiye kalem grafit elektrot kullanarak ilaç tabletinde gıda boyar maddesi sunset yellow'un tayini
Determination of sunset yellow as a food colorant in drug tablets using modified pencil graphite electrode
- Tez No: 984116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda katkı maddeleri, günümüzde giderek daha fazla ihtiyaç duyulan ve bu nedenle hızla gelişen gıda teknolojisinde kullanılan maddelerdir. Renk, gıdalarda önemlidir ve gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Gıda boyaları doğal ve sentetik olmak üzere ikiye ayrılır. Sunset Yellow (E110) (SY), turuncu-kırmızı renkte suda çözünen bir gıda katkı maddesidir ve sentetik azo boya sınıfındadır. SY, gıdalarda, kozmetiklerde ve ilaçlarda bulunabilir. Yaygın kullanımına rağmen, SY'nin aşırı tüketiminin baş ağrısı, mide bulantısı, astım, kusma, hiperaktivite, öğrenme sorunları, genotoksisite ve kanser gibi insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle, SY'nin tayini için yeni bir analitik yöntem geliştirmek önemlidir. SY tayini için spektrofotometri, kromatografi, kapiler elektroforez, elektroanalitik gibi bazı yöntemler vardır. Bunlar arasında modifiye elektrot kullanımını içeren elektroanalitik yöntemler, basit, düşük maliyetli, kısa analiz süresi özelliklerinin yanı sıra yüksek hassasiyet, seçicilik ve iyi doğruluk gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmada, SY tayini için elektrokimyasal olarak kaplanan bir kalem grafit elektrot (PGE) sensörü geliştirildi. 3-amino-4H-1,2,4-triazol (3AT) bileşiğinin 0,1 M sülfürik asit içerisindeki çözeltisi ile PGE yüzeyi kaplanarak elde edilen sensörü (3AT-PGE) karakterize etmek için dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) yöntemleri kullanıldı. SY'nin elektrokimyasal tayininde optimum koşullar, elektrot kaplama sayısı, 15 döngü ve destek elektrolit, 0,1 M pH 5,0 fosfat tamponu (PBS) olarak bulundu. Diferansiyel puls voltametrisi (DPV) yöntemi ile optimum koşullarda 3AT-PGE kullanarak SY için 0,088-4,3 μM ve 4,3-157 μM olmak üzere iki farklı derişim aralığında doğrusal çalışma aralığı bulundu. Gözlenebilme (LOD) ve tayin (LOQ) sınırları sırasıyla 0,024 μM ve 0,080 μM olarak hesaplandı. Gerçek numune olarak tablette SY, standart ekleme yöntemi ile düşük hata ve bağıl standart sapma değerleri ile başarılı bir şekilde tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Food additives are substances that are increasingly needed today and are therefore used in the rapidly developing food technology. Color is important in foods and plays a significant role in the food industry. Food dyes are divided into natural and synthetic. Sunset Yellow (E110) (SY) is an orange-red water-soluble food additive and belongs to the synthetic azo dye class. SY can be found in foods, cosmetics, and pharmaceuticals. Despite its widespread use, excessive consumption of SY has been observed to have many adverse effects on human health, including headaches, nausea, asthma, vomiting, hyperactivity, learning disabilities, genotoxicity, and cancer. Therefore, it is important to develop a new analytical method for the determination of SY. Several techniques for the determination of SY include spectrophotometry, chromatography, capillary electrophoresis, and electroanalytical methods. Among these, electroanalytical techniques involving the use of modified electrodes have the advantages of being simple, low-cost, and having short analysis times, as well as high sensitivity, selectivity, and good accuracy. In this study, an electrochemically coated pencil graphite electrode (PGE) sensor was developed to determine SY. Cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) methods were used to characterize the sensor (3AT-PGE), which was obtained by coating the PGE surface with a 0.1 M sulfuric acid solution of 3-amino-4H-1,2,4-triazole (3AT). The optimum conditions for the electrochemical determination of SY were found to be the number of electrode coatings, 15 cycles, and the supporting electrolyte, 0.1 M pH 5.0 phosphate buffer (PBS). By the differential pulse voltammetry (DPV) method, a linear working range was found for SY using 3AT-PGE in two different concentration ranges, 0.088-4.3 μM and 4.3-157 μM under optimum conditions. The limits of detection (LOD) and quantification (LOQ) were calculated as 0.024 μM and 0.080 μM, respectively. SY was successfully determined in the tablet as a real sample using the standard addition method with low error and relative standard deviation values.