İşitme kayıplı bireylerde işitsel reaksiyon süresi ve dinleme dikkati ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between auditory reaction time and listening attention in individuals with hearing loss
  1. Tez No: 984137
  2. Yazar: SARE NUR KAYACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖZCEBE, DR. HALİDE ÇETİN KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji, Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, işitme kayıplı ve normal işitmeye sahip çocukların işitsel reaksiyon süresi ile dinleme dikkati arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, tüm katılımcılara basit reaksiyon süresi çalışmalarıyla işitsel fark etme, kompleks reaksiyon süresi çalışmalarıyla işitsel ayırt etme becerilerinin geliştirileceği sekiz haftalık telerehabilitasyon programı uygulanması ve bu programın işitsel reaksiyon süresi ve dinleme dikkati üzerindeki etkilerinin davranışsal ve elektrofizyolojik ölçüm yöntemleri kullanılarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamız 7-12 yaş arasında 15 koklear implant kullanıcısı ve 15 normal işiten sağlıklı birey olmak üzere toplam 30 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bilişsel değerlendirmeler için Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R) düz ve ters sayı dizisi alt testleri, Stroop Renk ve Kelime Testi (SRKT), Cattel Zeka Testi B formu uygulanmıştır. Dil değerlendirmeleri için TİFALDİ uygulanmıştır. İşitsel reaksiyon ve dinleme dikkati ölçümleri için DDT (Dinlemede Dikkat Testi) ve elektrofizyolojik ölçümler için P300 değerlendirmesi yapılmıştır. Normal işiten grup ile koklear implant kullanıcılarının sonuçları karşılaştırılmıştır. Ardından tüm katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 1 saat olmak üzere İŞİTGEL (İşitsel Reaksiyon Süresi Geliştirme Programı) çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Eğitimden sonra ön test- son test bulguları ve iki grup arasındaki değişim analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda koklear implantlı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinde akranlarına göre anlamlı derecede düşük performans sergiledikleri görülmüştür (p<0.05). Bilişsel işlevlerde bilgi işleme hızı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0.05). P300 ölçümlerinde ise amplitüd değerleri koklear implant grubunda anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (p<0.05). Her iki grupta da dil becerileri ile dinleme dikkati arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p<0.05). Ayrıca İŞİTGEL eğitimi sonrasında her iki grupta da basit ve seçmeli işitsel reaksiyon sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı kısalma gözlenmiştir (p<0.05). İŞİTGEL sonrasında P300 yanıtlarında ise amplitüd artışı ve latans kısalması eğilimi görülse de istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05) Sonuç: İŞİTGEL eğitiminden sonra her iki grupta da hem basit hem seçmeli işitsel reaksiyon sürelerinin belirgin şekilde kısalması, eğitim temelli müdahalelerin işitsel işlemleme hızını artırıcı etkisini vurgulamaktadır. Çalışmamız, eğitim müdahalesinin yalnızca implant ya da yaşa bağlı gelişimden öte, merkezi işitsel işleme mekanizmalarına pozitif katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca bilişsel-temelli sistematik eğitim programlarının işitsel reaksiyon süresini kısaltabildiğine ve nörokognitif adaptasyonu destekleyebildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between auditory reaction time and listening attention in children with hearing loss and their normal-hearing peers. In line with this objective an eight-week online auditory rehabilitation program designed to improve auditory detection through simple reaction time tasks and auditory discrimination through complex reaction time tasks. The effects of the training on auditory reaction time and listening attention will be examined using behavioral and electrophysiological measurement methods Method: The study was conducted with a total of 30 participants, including 15 children with cochlear implants and 15 normal-hearing children aged between 7 and 12 years. Cognitive functions were evaluated using the Digit Span Forward and Backward subtests of the Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R), the Stroop Color and Word Test (SCWT), and the Cattell Intelligence Test, Form B. Language assessment was conducted using the TİFALDİ test. For reaction time and listening attention, the Test of Attention in Listening (TAiL) was applied, and P300 measurements were used for electrophysiological evaluation. Results of the CI group and normal-hearing group were compared. Subsequently, all participants received the İŞİTGEL program (Auditory Reaction Time Enhancement Program, ARTEP) once a week for eight weeks (1 hour per session). Following the intervention, both the pre-test and post-test results, as well as the differences in outcomes between the two groups, were analyzed to evaluate the effects of the training. Results: Children with cochlear implants showed significantly lower receptive and expressive language performance compared to their peers (p<0.05). Significant differences were also observed between groups in Stroop processing speed (p<0.05). In the P300 evaluation, amplitude values were found to be significantly lower in the CI group (p<0.05). A significant correlation was found between language skills and listening attention in both groups (p<0.05). Moreover, after the İŞİTGEL training, both groups demonstrated a statistically significant reduction in simple and complex auditory reaction times (p<0.05). Although P300 responses showed a trend toward increased amplitude and shorter latency following training, these changes were not statistically significant (p>0.05). Conclusion: The significant reduction in both simple and complex auditory reaction times in both groups after İŞİTGEL training highlights the effectiveness of training-based interventions in enhancing auditory processing speed. Our findings suggest that such training may contribute positively to central auditory processing mechanisms beyond improvements attributable solely to implantation or age-related development. Furthermore, similar to the positive outcomes observed in physical activity interventions, systematic cognitive-based training programs appear to shorten auditory reaction times and support neurocognitive adaptation.