FOXF1 bitişik kodlamayan gelişimsel düzenleyici RNA ile over kanser ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between FOXF1 adjacent non-coding developmental regulatory RNA and ovarian cancer
- Tez No: 984136
- Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ ERDİNÇ YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Over kanseri, geç teşhis ve karmaşık moleküler mekanizmaları nedeniyle dünya çapında en ölümcül jinekolojik malignitelerden biridir. Hastalık genellikle erken evrelerde asemptomatik seyrettiğinden, tanı sıklıkla gecikir ve bu durum yüksek mortalite oranlarına yol açar. Bu nedenle over kanserinin moleküler temellerinin anlaşılması, erken tanı belirteçlerinin geliştirilmesi ve daha etkili terapötik stratejilerin oluşturulması açısından kritik öneme sahiptir. Son yıllarda, uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA'lar), kanser biyolojisinde önemli düzenleyici moleküller olarak öne çıkmıştır. Protein kodlamamalarına rağmen, lncRNA'lar gen ifadesini kromatin remodelingi, transkripsiyonel kontrol ve post-transkripsiyonel mekanizmalar aracılığıyla düzenler. Bu moleküller arasında, FENDRR, proliferasyon, apoptoz, göç ve invazyon gibi temel hücresel süreçlerdeki rolü nedeniyle dikkat çekmiş olup, potansiyel bir biyobelirteç ve terapötik hedef olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, FENDRR'in over kanserindeki düzenleyici rolü, SKOV3 over kanseri hücre hattı ve insan dermal fibroblast (HDF) hücreleri arasındaki ifade farkları incelenerek araştırılmıştır. Deneysel süreçler hücre kültürü, total RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve gerçek zamanlı kantitatif PCR (RT-qPCR) aşamalarını içermektedir. SKOV3 ve HDF hücreleri uygun steril koşullarda, istenen konfluense ulaşana kadar kültüre edilmiştir. Her bir örnekten total RNA izole edilmiş ve cDNA sentezinden önce bütünlük ve konsantrasyonu değerlendirilmiştir. cDNA, kantitatif analizler için uygun standart bir ters transkripsiyon protokolü ile üretilmiştir. Gen ifadesi, SYBR Green temelli bir RT-qPCR sistemi ile ölçülmüş ve ACTB evrensel referans gen olarak kullanılmıştır. Her grup, üç biyolojik örnek içermiş ve her örnek üç teknik tekrar ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler, Ct değerleri kullanılarak Prism yazılımında gerçekleştirilmiş; verilerin normalliği Shapiro–Wilk testi ile değerlendirilmiş ve dağılıma bağlı olarak Welch t-testi veya Mann–Whitney testi uygulanmıştır. RT-qPCR sonuçları, SKOV3 ve HDF hücreleri arasında FENDRR ifadesi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiş, ancak SKOV3 örneklerinde hafif bir yükselme gözlemlenmiştir. HDF replikatları arasındaki değişkenlik, primer hücre popülasyonlarının doğal heterojenitesini yansıtmaktadır. Bu bulgular, FENDRR'in over kanseri progresyonundaki olası rolüne işaret etmekte olup, daha kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the most lethal gynecological malignancies worldwide, largely due to late-stage diagnosis and complex molecular mechanisms underlying disease progression. Long non-coding RNAs (lncRNAs) have gained attention as key regulators in cancer biology. Although lncRNAs do not encode proteins, they influence gene expression through chromatin remodeling, transcriptional control, and post-transcriptional regulation. Among these molecules, FENDRR has been highlighted for its involvement in critical cellular processes such as proliferation, apoptosis, migration, and invasion, suggesting its potential role as a biomarker and therapeutic target in cancer. In this study, the regulatory role of FENDRR in ovarian cancer was investigated by comparing its expression levels in the SKOV3 ovarian cancer cell line and human dermal fibroblast (HDF) cells. The experimental workflow included cell culture, total RNA isolation, cDNA synthesis, and quantitative real-time PCR (RT-qPCR). Both SKOV3 and HDF cells were cultured under standard sterile conditions. Total RNA was isolated from each sample, and RNA concentration and integrity were assessed before proceeding to cDNA synthesis using a standard reverse transcription protocol. Gene expression analysis was performed using an RT-qPCR system, with ACTB used as the housekeeping gene for normalization. Each experimental group consisted of three biological samples, and each sample was analysed in three technical replicates. Statistical analyses were conducted using Ct values in Prism software. Data normality was assessed with the Shapiro–Wilk test, followed by Welch's t-test or the Mann–Whitney test as appropriate. RT-qPCR analysis revealed no statistically significant difference in FENDRR expression between SKOV3 and HDF cells, although a slight increase was observed in SKOV3 samples. Variability among HDF replicates likely reflects the inherent heterogeneity of primary cells. Overall, these findings provide preliminary insight into the potential role of FENDRR in ovarian cancer, highlighting the need for further studies with larger sample sizes and increased replication.