Çift fazlı miseler makyaj temizleme suyu geliştirilmesi ve in vitro testlerle değerlendirilmesi
Development and in vitro evaluation of a biphasic micellar makeup remover
  1. Tez No: 984154
  2. Yazar: BURCU KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Makyaj temizleme amacıyla kullanılan ürünler, suda çözünmeyen makyaj kalıntılarını da giderebilmek için farklı formülasyon yaklaşımlarıyla geliştirilmektedir. Bu yaklaşımlardan birini sadece miseler yapılarla hidrofobik maddelerin ciltten uzaklaştırılması oluştururken, yeni kullanıma sunulan ürünlerin hem su hem yağ fazını içeren bifazik miseler olarak formüle edildiği görülmektedir. Bu çalışma kapsamında yeni bir çift fazlı miseler sistem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, misel oluşturucu madde olarak D-α-Tokoferil Polietilen Glikol 1000 Süksinat (Vitamin E TPGS), yağ fazı olarak ise yüksek antioksidan kapasiteye sahip üzüm çekirdeği ve zeytinyağı kullanılmıştır. Yağ fazının su fazına oranı, Vitamin E TPGS miktarı ve yağ tipi faz ayrışımını etkileyebilecek bağımsız değişkenler olarak seçilmiştir. Bu değişkenlerin çalkalama sonrası faz ayrımı süresine etkisi 2³ tam faktöriyel deney tasarımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ardından seçilen formülasyonların makyaj temizleme etkinlikleri yapay deri üzerinde gerçekleştirilen in vitro testlerle araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, Vitamin E TPGS miktarının faz ayrışma süresine etki eden kritik formülasyon parametresi olduğunu göstermiştir. Artan Vitamin E TPGS miktarı ile, formülasyonlarda ilk damlacıkların yüzeyde oluşması için gereken sürenin anlamlı seviyede uzadığı belirlenmiştir. %0,2 oranında Vitamin E TPGS içeren, yağ fazı/su fazı oranı 20 ml/80 ml olan ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan formülasyon, suya kıyasla daha yüksek temizlik etkililiği göstermiştir. Test edilen formülasyonun faz ayrışma süresi formülasyona Poloksamer 407 eklenerek daha da arttırılabilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada sadece Vitamin E TPGS, zeytinyağı ve su kullanılarak geliştirilen çift fazlı misel sistemin sürdürülebilir ve ciltle uyumlu bir makyaj temizleyici alternatifi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Products used for makeup removal are formulated with the goal of eliminating even water-insoluble cosmetic residues, employing various formulation strategies. While some approaches rely solely on micellar structures to remove hydrophobic substances from the skin, newly developed products are increasingly designed as biphasic micellar systems containing both aqueous and oily phases. In this study, a novel biphasic micellar system was developed. D-α-Tocopheryl Polyethylene Glycol 1000 Succinate (Vitamin E TPGS) was used to generate micelles, while the oil phase consisted of grape seed and olive oils, both chosen for their strong antioxidant properties. The ratio of oil to water phase, the amount of Vitamin E TPGS, and the type of oil were selected as independent variables that could influence phase separation rate. The effects of these variables on post-shaking phase separation time were evaluated using a 2³ full factorial design. Subsequently, the cleansing efficacy of selected formulations was investigated via in vitro tests on artificial skin models. The findings revealed that the amount of Vitamin E TPGS was a critical formulation parameter affecting phase separation time. As the concentration of Vitamin E TPGS increased, the time required for the initial droplets to appear on the surface significantly extended. The formulation containing 0.2% Vitamin E TPGS, with a 20 mL oil phase and 80 mL aqueous phase, and prepared using olive oil, demonstrated superior cleansing efficacy compared to water alone. Additionally, the phase separation time was further extended by incorporating Poloxamer 407 into the formulation. This study concludes that a biphasic micellar system developed solely with Vitamin E TPGS, olive oil, and water offers a sustainable and skin-compatible alternative for makeup removal.